Święty bez beatyfikacji? Są przesłanki

Według bpa Tadeusza Pieronka "są pewne przesłanki", które wskazują na możliwość pominięcia beatyfikacji i ogłoszenia Jana Pawła II od razu świętym.

O tym, że taką propozycję zgłaszała część kardynałów podczas ostatniego konsystorza napisało sobotnie "Życie Warszawy". "To nie tylko postulat kardynałów, ale i wielu grup wiernych, którzy nadsyłają w tej sprawie petycje" - powiedział dziennikowi abp. Tadeusz Gocłowski.

Bp Pieronek, który jest przewodniczącym krakowskiego Trybunału Beatyfikacyjnego Jana Pawła II, powiedział, że słyszał o takich propozycjach. "To są prywatne opinie - nie mogę ich ani potwierdzić, ani zaprzeczyć. Mówi się o tym w różnych kręgach, ale wypowiedzi oficjalnych jak dotąd nie ma" - powiedział bp Pieronek. Podkreślił, że "są jednak pewne przesłanki, które by na to wskazywały. Chociażby fakt, że dotyczy to człowieka, który jest bardzo dobrze znany przez cały świat. Ponadto te niekończące się pielgrzymki do grobu Ojca Świętego - ja byłem tam przedwczoraj - mówi się, że przychodzi tam do 20 tys. osób dziennie" - wyjaśnił bp Pieronek.

Według niego przepisy prawa kanonicznego nie byłyby w tym przypadku przeszkodą. "Dlatego, że są to przepisy, ustalone przez Kościół i mogą być uchylone kiedy nie ma racji, by je do końca zachowywać. Nie ma potrzeby robić rzeczy nieużytecznych" - powiedział bp Pieronek.

Możliwość pominięcia beatyfikacji i ogłoszenia papieża od razu świętym potwierdza też ekspert prawa kanonicznego ks. prof. Remigiusz Sobański.

"Procedury zarówno beatyfikacyjne, jak i kanonizacyjne są to procedury ustanowienia kościelnego stąd ustawodawca kościelny - papież może po pierwsze zmienić je generalnie, po drugie mógłby w konkretnym przypadku zastosować, że dana czynność - w tym wypadku kanonizacja - odbędzie się w inny sposób. Taka decyzja jest możliwa" - powiedział ks. prof. Sobański.

Podkreślił, że w dwutysięcznej historii Kościoła "sposób dochodzenia ludzi zmarłych do aureoli świętości" ewoluował. "Z całą pewnością zdarzało się (myślę, że w Kościele starożytnym było to nawet regułą), że nie rozróżniano beatyfikacji i kanonizacji" - powiedział ks. prof. Sobański.

Przypomniał, że rozróżnienie na beatyfikację i kanonizację bierze się z rozpowszechniania się Kościoła po całej kuli ziemskiej. "Różnica polega jedynie na tym, że kanonizowanym oddaje się kult w całym Kościele, a beatyfikowanym tylko na jakimś terytorium" - dodał.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg