Modlitwa różańcowa na Placu św. Piotra upamiętni 1. rocznicę śmierci Jana Pawła II.
W liście do proboszczów Wiecznego Miasta kard. Camillo Ruini zaprosił wiernych by w niedzielę, 2 kwietnia, o godz. 21:00 przybyli na różaniec. Wcześniej – o 20:30 rozpocznie się modlitewne czuwanie animowane przez Chór Diecezji Rzymskiej. W programie przewidziano pieśni maryjne przeplatane fragmentami tekstów autorstwa Karola Wojtyły. Z kolei w nabożeństwo różańcowe będą wplecione odpowiednie fragmenty listu apostolskiego Jana Pawła II Rosarium Virginis Mariae. Wieczorne spotkanie ma być dziękczynieniem Bogu „za dar, jakim Jan Paweł II był dla Kościoła i ludzkości”. Papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej podkreślił, że chodzi o ponowne przeżycie „klimatu intensywnej modlitwy, która towarzyszyła odejściu Jana Pawła II na ostateczne spotkanie z Panem”. Benedykt XVI weźmie udział w wieczornym różańcu modląc się w oknie swej biblioteki. W godzinie śmierci Jana Pawła II papież przemówi do zgromadzonych na placu wiernych i udzieli im błogosławieństwa.
Jak poinformował bp Jan Zając, Watykan i Kraków połączy o godz. 21:37 specjalny telemost. Benedykt XVI pozdrowi młodzież zgromadzoną pod "papieskim oknem" na placu przed Domem Arcybiskupów Krakowskich.
2 kwietnia, o godz. 15:00 w bazylice św. Jana na Lateranie, zostanie odprawiona msza w języku polskim dla pielgrzymów przybyłych do Rzymu.
3 kwietnia, o 17:30 Benedykt XVI odprawi przed Bazyliką Watykańską mszę za duszę Jana Pawła II. Zgodnie z notą mistrza papieskich ceremonii, Eucharystię będą koncelebrować z papieżem wyłącznie kardynałowie. Uroczystość będzie transmitowana przez Telewizję Polską.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.