Do budowy Kościoła miłości jako wspólnoty miłości wezwał Benedykt XVI w czasie Mszy św. w Watykanie.
Na placu św. Piotra w uroczystość Zwiastowania Pańskiego Papież przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej z 15. nowymi kardynałami. Wśród nich był metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz. Po homilii otrzymał on pierścień kardynalski, który jest symbolem ścisłych związków kardynałów z Kościołem i Ojcem Świętym.
W kazaniu Papież nawiązał do uroczystości Zwiastowania Pańskiego. "Jakiż to wielki dar móc odprawiać tę sugestywną Mszę św. w uroczystość Zwiastowania Pańskiego! Jak wiele światła czerpać możemy z tej tajemnicy dla naszego życia duchownych Kościoła. W szczególności wy, drodzy nowi kardynałowie, jakież wsparcie znaleźć możecie dla swej posługi wybitnego «Senatu» Następcy Piotra!" - powiedział Papież.
Dalej Papież podkreślił, że obok tzw. "Piotrowej zasady Kościoła" istnieje jeszcze "zasada maryjna", która "jest bardziej pierwotna i podstawowa". Benedykt XVI nawiązał do osoby Jana Pawła II, który wielką czcią otaczał Matkę Bożą. "Wagę zasady maryjnej ukazał w szczególny sposób, po Soborze, mój umiłowany Poprzednik Papież Jan Paweł II, zgodnie ze swym zawołaniem Totus Tuus (Cały Twój). W jego duchowej postawie i w jego niestrudzonej posłudze widoczna była dla wszystkich Maryja jako Matka i Królowa Kościoła. Jak nigdy tę macierzyńską obecność odczuł on podczas zamachu z 13 maja 1981 roku na Placu św. Piotra. Na pamiątkę tego tragicznego wydarzenia zechciał on, aby mozaika przedstawiająca Dziewicę górowała z wysokości Pałacu Apostolskiego nad Placem św. Piotra, towarzysząc kluczowym chwilom oraz codziennemu biegowi jego pontyfikatu, który właśnie przed rokiem wchodził w swą ostatnią, bolesną i zarazem triumfującą, prawdziwie paschalną fazę" - mówił Papież.
Benedykt XVI nawiązał do swojej encykliki "Deus caritas est" - "Bóg jest miłością". "Wszystko mija na tym świecie. Tylko Miłość pozostaje w wieczności" - powiedział Papież i zaapelował: "Dlatego, Bracia, korzystając ze sprzyjającego czasu Wielkiego Postu, zobowiążmy się do zweryfikowania, czy wszystko w naszym życiu osobistym, jak i w działalności w Kościele, do którego zostaliśmy włączeni, powodowane jest miłością i dąży do miłości." "Chciałem, aby tą właśnie drogą poszedł mój pontyfikat, wzywając wszystkich w mej pierwszej encyklice do budowy Kościoła w miłości, jako «wspólnoty miłości» (por. Deus est caritas, cz. II)" - przypomniał Benedykt XVI i poprosił kardynałów, aby ich "czynna i duchowa bliskość" była dla Papieża "wsparciem i pociechą w dążeniu do tego celu".
Na zakończenie wezwał wszystkich, kapłanów, diakonów, zakonników i świeckich, aby "przyłączyli się do wzywania Ducha Świętego, ażeby Kolegium Kardynalskie było coraz żarliwsze w pasterskiej miłości, tak aby pomagać Kościołowi promieniować na świat miłością Chrystusa, na cześć i chwałę Trójcy Przenajświętszej".
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.