Ormianie u Papieża

O prześladowaniu Ormian za wiarę chrześcijańską w XX wieku mówił Benedykt XVI podczas spotkania z biskupami i grupą pielgrzymów z Ormiańskiego Kościoła Katolickiego.

W Rzymie kończą się obrady synodu patriarchalnego tego Kościoła pod przewodnictwem patriarchy Nersesa Bedrosa XIX.

W przemówieniu wygłoszonym po włosku, Benedykt XVI podkreślił "silne przywiązanie, czasem aż do męczeństwa" jakie wspólnota Ormian zawsze okazywała Stolicy Piotrowej.

"Kościół ormiański, dla którego punktem odniesienia jest Patriarchat Cylicji, jest niewątpliwie pełnoprawnym uczestnikiem historycznych wydarzeń, jakie przeżywał naród ormiański w ciągu wieków, a w szczególności cierpień, jakich doznał on w imię wiary chrześcijańskiej w latach straszliwych prześladowań, które zapisały się w historii pod ponura nazwą «metz yeghern» - wielkiego zła" - powiedział Papież, przypominając apele Leona XIII oraz Benedykta XV, który w 1915 r. wzywał wspólnotę międzynarodową o przyjście z pomocą Ormianom.

Papież podkreślił, że i dzisiaj Ormianie, tak w ojczyźnie, jak i na emigracji, dają świadectwo wierności Ewangelii. Papież zauważył też, że "liczne Kościoły, które w św. Grzegorzu Oświecicielu widzą swego ojca założyciela, są podzielone, chociaż w ostatnich dziesięcioleciach podjęły serdeczny i owocny dialog w celu odkrycia na nowo wspólnych korzeni". "Zachęcam do tego odnowionego braterstwa i współpracy, życząc, aby doprowadziła ona do nowych inicjatyw na drodze do pełnej jedności" - powiedział Benedykt XVI.

Papież mówiąc o prześladowań Ormian w okresie imperium otomańskiego w XX w., nie użył jednak słowa "ludobójstwo", ani nie wspomniał, że dopuścili się go Turcy. Obserwatorzy przypuszczają, że ostrożność następcy Jana Pawła II związana jest z faktem, że w listopadzie tego roku ma on zamiar odwiedzić Stambuł.

W tureckim ludobójstwie Ormian, wszczętym w 1915 r., Ormiański Kościół Katolicki stracił ok. 80 tys. wiernych, 53 zakonnice, 111 księży, 8 biskupów - w tym bł. Ignacego Malojana, beatyfikowanego przed 5 laty.

Naród ormiański przyjął chrzest na samym początku IV wieku (w r. 301). Po Soborze Chalcedońskim w r. 451 Ormiański Kościół Apostolski oddzielił się od Rzymu i Bizancjum na tle sporów chrystologicznych. Jednak aż do późnego średniowiecza wielu hierarchów poczuwało się do pełnej jedności z resztą chrześcijaństwa.

W 1742 r. papież Benedykt XIV mianował katolickiego patriarchę Ormian. Jednak już wiek wcześniej, od 1630 r., istniała katolicka diecezja ormiańska we Lwowie.

Ormiańskich chrześcijan jest dziś na całym świecie ponad 7 mln. Najliczniejsi są w Republice Armenii, która odzyskała niepodległość przed 15 laty. Wielu Ormian żyje w Rosji, Gruzji, na Bliskim Wschodzie, w Europie i Ameryce.

Katolików ormiańskich jest około 600 tys. Mają 7 diecezji na Bliskim Wschodzie, a ponadto 3 kolejne w Paryżu, Buenos Aires i Nowym Jorku. Pracuje w nich 119 księży i 89 zakonnic. Jak się oblicza, dwie trzecie katolickich Ormian mieszka w krajach byłego Związku Radzieckiego, w tym połowa w Armenii - czyli 200 tys. Mają tam ordynariat Europy Wschodniej.

Katoliccy Ormianie prowadzą dialog ekumeniczny z Apostolskim Kościołem Ormiańskim, szczególnie ożywiony od czasu niedawnych obchodów 1700-lecia chrztu Armenii. Wizytę w tym kraju złożył wówczas papież Jan Paweł II.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg