Trzy odsłony Don Stanislao

To będzie rok arcybiskupa Stanisława Dziwisza. Także w kinie - twierdzi Życie Warszawy.

Najbliższy Janowi Pawłowi II kapłan wychodzi z cienia. Nie tylko jako stale obecny w mediach arcybiskup krakowski,ale i bohater dwóch międzynarodowych filmowych produkcji.

Jeśli sprawdzą się niepotwierdzone jeszcze zapowiedzi, tuż po sobie – w marcu i kwietniu – na ekrany polskich kin wejdą dwa filmy o Janie Pawle II. W obu drugą co do wielkości rolę – wieloletniego papieskiego sekretarza ks. Stanisława Dziwisza, nazywanego w Watykanie Don Stanislao, zagrali Polacy.

To fakt znamienny, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że o udział w międzynarodowych produkcjach opowiadających o pontyfikacie wielkiego papieża zabiegały setki aktorów. Także ci o nazwiskach znanych w europejskim, a nawet światowym kinie.

Jak Polak o Polaku

W filmie „Papież Jan Paweł II”, który watykańską premierę miał w listopadzie, a kinowa premiera w Polsce zapowiadana jest na 3 marca, biskupa Dziwisza zagrał Wenanty Nosul – aktor filmowy i telewizyjny znany do tej pory głównie z ról epizodycznych (ostatnio m.in. w serialach „Na dobre i na złe”, „Kryminalni”, „Boża podszewka” i filmie „Karol – człowiek, który został papieżem”, gdzie wcielił się w... urzędnika PZPR). Nosul na wyraźne życzenie odtwórcy głównej roli Jona Voigta, już po rozpoczęciu zdjęć do filmu „Pope. John Paul II”, zastąpił aktora niemieckiego. Ponoć dostrzeżono w nim potrzebną tej postaci szczerość.

W konkurencyjnej produkcji „Wojtyła – papież, który pozostał człowiekiem”, gdzie tytułową postać odtwarza Piotr Adamczyk, w bpa Dziwisza wcielił się Dariusz Kwaśnik, znany warszawiakom z Teatru Polskiego, na ekranie do tej pory również występujący głównie w epizodach (ostatnio film „Vinci” i serial „Magda M.”). Zdjęcia do „Wojtyły...”, będącego kontynuacją „Karola – człowieka, który został papieżem”, zakończyły się tydzień temu w Rzymie. Premiera we włoskiej telewizji szykowana jest na 2 i 3 kwietnia, czyli na pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II. Podobno trwają starania, by w tym samym czasie film trafił do polskich kin.

Rola biskupa Dziwisza jest jedyną, którą równocześnie w obu produkcjach obsadzono Polakami. Najwyraźniej i John Kent Harrison – reżyser amerykańskiej wersji (nazywanej tak, bo w budżecie dominowały pieniądze sieci telewizyjnej CBS), i Giacomo Battiato – twórca wersji włoskiej, finansowanej przez medialny koncern Silvio Berlusconiego, uznali, że postać wieloletniego papieskiego powiernika najlepiej zbuduje rodak Jana Pawła II.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama