Anioł Pański: Świeccy w Kościele

O roli świeckich w Kościele i powołaniu do świętości przypomniał Benedykt XVI podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie.

Pozdrawiając pielgrzymów w kilku językach Ojciec Święty zachęcał do naśladowania nowych błogosławionych. Zwracając się do Polaków powiedział: "Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów z Polski. Przypominając soborowy dekret "Apostolicam actuositatem" polecam Bogu wszelkie dzieła apostolskie jakie podejmują w Kościele wierni świeccy. Nich przynoszą one obfite owoce. Wszystkim z serca błogosławię."

Publikujemy cały tekst papieskiego przemówienia.

Drodzy bracia i siostry! Dziś rano w bazylice św. Piotra ogłoszeni zostali błogosławionymi słudzy Boży Karol de Foucauld, kapłan, Maria Pia Mastena, założyciela Zgromadzenia Sióstr Świętego Oblicza i Maria Crocifissa Curcio, założycielka Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Misjonarek św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Dołączają oni do szerokiej rzeszy błogosławionych, którzy podczas pontyfikatu Jana Pawła II pozostawieni zostali wspólnotom kościelnym, w których żyli, aby je czciły, w przeświadczeniu o tym, co z naciskiem podkreślił Sobór Watykański II, że wszyscy ochrzczeni powołani są do chrześcijańskiej doskonałości: kapłani, zakonnicy i świeccy, każdy zgodnie ze swym charyzmatem i swoim specyficznym powołaniem. W istocie wielka uwaga, jaką Sobór przywiązywał do roli wiernych świeckich, poświęcając im cały czwarty rozdział Konstytucji "Lumen gentium" o Kościele, aby zdefiniować ich powołanie i posłannictwo, zakorzenione w Chrzcie i Bierzmowaniu i nastawione na to, aby "szukać Królestwa Bożego zajmując się sprawami świeckimi i kierując nimi po myśli Bożej" (n. 31). 18 listopada 1965 r. Ojcowie przyjęli oddzielny dekret o apostolstwie świeckich "Apostolicam actuositatem". Podkreśla on nade wszystko, że "owocność apostolstwa świeckich zależy od ich żywotnego zjednoczenia z Chrystusem" (tamże, 4), to jest solidnej duchowości, ożywianej czynnym uczestnictwem w Liturgii i wyrażanej w stylu ewangelicznych błogosławieństw. Oprócz tego dla świeckich wielkie znaczenie mają zawodowa kompetencja, rodzina, poczucie obywatelskie i cnoty społeczne. Skoro prawdą jest, że zostali oni indywidualnie wezwani do dawania swego osobistego świadectwa, szczególnie cennego tam, gdzie Kościół natrafia na trudności, wszelako Kościół kładzie nacisk na apostolstwo zorganizowane, niezbędne, aby odciskać piętno na zbiorowej mentalności, na warunkach społecznych i na instytucjach (por. tamże, 18). W związku z tym Ojcowie zachęcili liczne stowarzyszenia świeckich, nalegając także na ich formację do apostolstwa. Tematowi powołania i posłannictwa świeckich umiłowany Papież Jan Paweł II poświęcił zgromadzenie synodalne w 1987 r., po którym ogłoszona została adhortacja apostolska "Chritifideles laici". Kończąc, chciałbym przypomnieć, że w ubiegłą niedzielę w katedrze w Vicenzy, beatyfikowana została matka rodziny Eurosia Fabris, zwana "Mamma Rosa", wzór chrześcijańskiego życia w stanie świeckim. Wszystkim tym, którzy są już w niebieskiej ojczyźnie, wszystkim naszym świętym, a w pierwszym rzędzie Najświętszej Maryi i Jej Oblubieńcowi Józefowi, zawierzamy cały Lud Boży, ażeby wzrastała w każdym ochrzczonym świadomość, że został powołany do tego, aby oddać się owocnej pracy w winnicy Pańskiej.

Po modlitwie Anioł Pański.

Po polsku: Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów z Polski. Przypominając soborowy dekret "Apostolicam actuositatem", polecam Bogu wszelkie dzieła apostolskie, jakie podejmują w Kościele wierni świeccy. Niech przynoszą obfite owoce. Wszystkim z serca błogosławię".

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg