Przemówienie ks. kard. Camillo Ruiniego, wikariusza dla diecezji rzymskiej, wygłoszone na zakończenie sesji inauguracyjnej postępowania diecezjalnego w sprawie życia, heroiczności cnót i sławy świętości sługi Bożego Jana Pawła II (Karola Wojtyły); Rzym, Bazylika św. Jana na Lateranie, 28 czerwca 2005 r.
13 maja tego roku, w uroczystość Matki Bożej Fatimskiej, w bazylice laterańskiej Ojciec Święty Benedykt XVI na zakończenie swego pierwszego przemówienia do duchowieństwa Rzymu ogłosił, że udzielił dyspensy - uchylił wymóg 5-letniego okresu oczekiwania po śmierci sługi Bożego Jana Pawła II (Karola Wojtyły). Dlatego proces beatyfikacji i kanonizacji mógł się rozpocząć natychmiast. Mijało 41 dni od śmierci Jana Pawła II i przypadała 24. rocznica zamachu na Niego na placu Świętego Piotra 13 maja 1981 r.
W przekonaniu, że podzielam uczucia wszystkich tu zebranych, pragnę ponownie wyrazić gorącą wdzięczność dla Ojca Świętego Benedykta XVI - wdzięczność diecezji Rzymu, archidiecezji krakowskiej oraz całego świata - za tę decyzję, która była odpowiedzią na wniosek wielkiej liczby księży kardynałów, wyrazicieli zgodnej i żarliwej prośby, zanoszonej przez lud Boży w niezapomnianych dniach śmierci i pogrzebu Jana Pawła II.
Cokolwiek mógłbym teraz dodać, jak zawsze na zakończenie sesji inauguracyjnej postępowania diecezjalnego w sprawie życia, heroiczności cnót i sławy świętości sługi Bożego, ażeby przedstawić postać Jana Pawła II i uzasadnić otwarcie Jego procesu beatyfikacji i kanonizacji, wydaje się zbyteczne, gdyż tak wielka i powszechna jest wiedza o Nim oraz tak głębokie i powszechne jest przekonanie o Jego świętości.
To, co powiem, wypływa jednak z mego serca i ufam, że spotka się z gorącą wzajemnością w sercu każdego z was.
Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku jako syn Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich, którzy byli głęboko wierzącymi katolikami. Został ochrzczony 20 czerwca tego samego roku w kościele parafialnym w Wadowicach. Polska właśnie odzyskała swoją jedność i niepodległość. Zaledwie dwa miesiące później, w dniach 16 i 17 sierpnia, potrafiła obronić ją zwycięsko dla siebie i dla Europy, odpierając najazd Armii Czerwonej w bitwie zwanej Cudem nad Wisłą. Przytaczam to wydarzenie, które pozwoliło Karolowi jako dziecku i młodzieńcowi wzrastać i wychowywać się w kontekście społecznym i kulturowym naznaczonym przez katolicyzm, ponieważ słyszałem osobiście, jak Jan Paweł II przy różnorodnych okazjach przypominał z głęboką wdzięcznością Cud nad Wisłą.
„Tryptyk Augustiański” zostanie premierowo wykonany 22 listopada.
„Głos Kościoła nadal ma znaczenie, kontynuujmy promocję pokoju”.
Dziś rano zadzwonił do Papieża Mahmud Abbas, prezydent Państwa Palestyńskiego.
Przy tej okazji zwrócił uwagę na nieocenioną rolę modlitwy osób starszych.