Castro i jego spotkania z papieżami

Zmarły w piątek wieczorem były przywódca Kuby Fidel Castro spotkał się z trzema papieżami - podkreśla Radio Watykańskie, odnotowując wizyty Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka w Hawanie. Relacje te otworzyło spotkanie polskiego papieża z Castro w Watykanie w 1996 r.

Papieska rozgłośnia zwraca uwagę na różne oceny przywództwa Fidela Castro, który - jak przypomina - oskarżany był przez jednych o łamanie praw człowieka i zarazem wychwalany przez drugich za poprawę warunków życia na wyspie.

"Niezapomnianą" Radio Watykańskie nazywa scenę powitania Jana Pawła II przez ówczesnego przywódcę Kuby na lotnisku w Hawanie w styczniu 1998 roku. "Rozmawiali, patrzyli na swoje zegarki, jakby przypieczętowywali moment, który przeszedł do historii" - podkreślono.

Rozgłośnia dodaje, że Jan Paweł II rzucił w czasie wizyty w Hawanie "wielkie wyzwanie", apelując o to, aby "Kuba mogła otworzyć się ze wszystkimi swoimi wspaniałymi możliwościami na świat i aby świat mógł otworzyć się na Kubę".

Pragnienie to powtórzył Benedykt XVI w czasie pielgrzymki na Kubę w marcu 2012 roku, gdy apelował także o jedność wśród Kubańczyków, zgodę i współpracę. Również i następca Jana Pawła II spotkał się prywatnie z byłym już wtedy kubańskim przywódcą.

Castro poprosił wtedy papieża o przysłanie mu interesujących książek.

We wrześniu 2015 roku z Fidelem Castro spotkał się prywatnie goszczący na Kubie papież Franciszek, który odwiedził go w jego rezydencji. Sędziwy lider rewolucji kubańskiej podarował wtedy papieżowi książkę "Fidel i religia".

Te wszystkie spotkania - zauważają watykaniści - dowodzą, jak ważną rolę odgrywał Watykan w historii Kuby i powolnych przemian na wyspie. Potwierdziły to wydarzenia ostatnich lat, gdy dzięki watykańskiej mediacji z osobistej inicjatywy Franciszka, Stany Zjednoczone i Kuba nawiązały wzajemne relacje po kilku dziesięcioleciach.

/

«« | « | 1 | » | »»
 • katolik
  26.11.2016 17:52
  Współczuję im wszystkim, bo:
  "Wszyscy bowiem musimy stanąć przed trybunałem Chrystusa, aby każdy otrzymał zapłatę za uczynki dokonane w ciele, złe lub dobre." 2Kor 5: 10
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.