Zmarły w piątek wieczorem były przywódca Kuby Fidel Castro spotkał się z trzema papieżami - podkreśla Radio Watykańskie, odnotowując wizyty Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka w Hawanie. Relacje te otworzyło spotkanie polskiego papieża z Castro w Watykanie w 1996 r.
Papieska rozgłośnia zwraca uwagę na różne oceny przywództwa Fidela Castro, który - jak przypomina - oskarżany był przez jednych o łamanie praw człowieka i zarazem wychwalany przez drugich za poprawę warunków życia na wyspie.
"Niezapomnianą" Radio Watykańskie nazywa scenę powitania Jana Pawła II przez ówczesnego przywódcę Kuby na lotnisku w Hawanie w styczniu 1998 roku. "Rozmawiali, patrzyli na swoje zegarki, jakby przypieczętowywali moment, który przeszedł do historii" - podkreślono.
Rozgłośnia dodaje, że Jan Paweł II rzucił w czasie wizyty w Hawanie "wielkie wyzwanie", apelując o to, aby "Kuba mogła otworzyć się ze wszystkimi swoimi wspaniałymi możliwościami na świat i aby świat mógł otworzyć się na Kubę".
Pragnienie to powtórzył Benedykt XVI w czasie pielgrzymki na Kubę w marcu 2012 roku, gdy apelował także o jedność wśród Kubańczyków, zgodę i współpracę. Również i następca Jana Pawła II spotkał się prywatnie z byłym już wtedy kubańskim przywódcą.
Castro poprosił wtedy papieża o przysłanie mu interesujących książek.
We wrześniu 2015 roku z Fidelem Castro spotkał się prywatnie goszczący na Kubie papież Franciszek, który odwiedził go w jego rezydencji. Sędziwy lider rewolucji kubańskiej podarował wtedy papieżowi książkę "Fidel i religia".
Te wszystkie spotkania - zauważają watykaniści - dowodzą, jak ważną rolę odgrywał Watykan w historii Kuby i powolnych przemian na wyspie. Potwierdziły to wydarzenia ostatnich lat, gdy dzięki watykańskiej mediacji z osobistej inicjatywy Franciszka, Stany Zjednoczone i Kuba nawiązały wzajemne relacje po kilku dziesięcioleciach.
/
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.