W przeszłości uroczystości te zawsze miały charakter jednostronny, a nierzadko triumfalistyczny i polemiczny. Teraz żyjemy w epoce ekumenizmu, więc tę rocznicę trzeba przeżywać razem – zauważa kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
W Lund po raz pierwszy katolicy i protestanci będą wspólnie obchodzić rocznicę reformacji. W przeszłości uroczystości te zawsze miały charakter jednostronny, a nierzadko triumfalistyczny i polemiczny. Teraz żyjemy w epoce ekumenizmu, więc tę rocznicę trzeba przeżywać razem – zauważa kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
Już w poniedziałek 31 października Franciszek udaje się do Szwecji, gdzie weźmie udział w upamiętnieniu 500-lecia reformacji. Jak podkreśla kard. Koch, będzie to również okazja do wyrażenia wdzięczności za to, czego udało się dokonać w dialogu katolicko-luterańskim.
„Fakt, że przewodniczący i sekretarz Światowej Federacji Luterańskiej będą wraz z Papieżem współprzewodniczyć liturgii w Lund, wydaje mi się bardzo pięknym znakiem. Bo my nie wspominamy jedynie 500-lecia rozpoczęcia reformacji, ale również 50-lecie intensywnego dialogu między luteranami i katolikami. Dzięki temu mogliśmy odkryć to, co jest wspólne obu Kościołom. A jest to wiele większe od tego, co nas dzieli. W tym sensie możemy również uroczyście wyrazić wdzięczność za rozwój dialogu teologicznego. Z drugiej strony mam nadzieję, że te wydarzenia w Lund będą ważnym krokiem naprzód. Hasłem tego wydarzenia są słowa: «Od konfliktu do jedności». Mieliśmy w przeszłości wiele konfliktów, ale naszym celem jest jedność. Dlatego mam nadzieję, że to wydarzenie w Lund będzie ważnym krokiem ku pełnej jedności między luteranami a katolikami” – powiedział kard. Koch.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.