Szwecja: wizyta Papieża szansą ekumenizmu

W Lund i Malmö Papież nie będzie gościem, lecz gospodarzem, podobnie jak i prezydent i sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej – piszą we wspólnym oświadczeniu zwierzchnicy katolików i luteranów w Szwecji.

Na niespełna dwa tygodnie przed przyjazdem Franciszka stojąca na czele luterańskiego Kościoła Szwecji arcybiskup Antje Jackelén i katolicki biskup Sztokholmu Anders Arborelius, konwertyta z luteranizmu, wydali wspólne oświadczenie. Przypominają w nim owoce dwustronnego dialogu, w tym wspólną deklarację o usprawiedliwieniu, dzięki której najbardziej kontrowersyjna kwestia już nie dzieli obu tych wyznań. Za osiągnięcie uznają też wspólny dokument o 500-leciu reformacji.

Dla chrześcijan w Szwecji wizyta Papieża i jego udział w rocznicowych uroczystościach będzie zachętą do wzmożenia działań ekumenicznych. Sygnatariusze oświadczenia przyznają jednak, że postęp na tym polu wcale nie jest oczywisty. Trzeba się bowiem liczyć z przeszkodami, które stoją na drodze. „Wraz z Papieżem i Światową Federacją Luterańską mamy jednak sposobność dać świadectwo o Jezusie Chrystusie, aby świat uwierzył – czytamy we wspólnym oświadczeniu zwierzchników szwedzkich Kościołów. – Dobrze wykorzystajmy tę szansę; módlmy się i działajmy z korzyścią dla Ewangelii”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama