Delegacja z Niemiec, Austrii i Włoch spotkała się z prezydent Zabrza.
W sali historycznej Ratusza Miejskiego odbyło się spotkanie władz miasta, koordynatorów i uczestników Światowych Dni Młodzieży, którzy w najbliższych dniach przebywać będą w Zabrzu. Wśród gości obecny był także mons. Gerardo Rocconi, biskup z diecezji Jesi w centralnych Włoszech.
– Że Polska jest krajem gościnnym, to wiedziałem, ale po przyjeździe i w trakcie tych dni, które spędzam tutaj, to wrażenie się bardzo umocniło, braterstwo się zacieśniło. Jestem przekonany, że ta gościnność, która nam towarzyszy podczas tych dni, kiedy jesteśmy z wami, będzie nam towarzyszyła również w przyszłości – mówił. Zauważył, że Włosi są bardzo głośni, ale mają również w sobie bardzo dużo przyjaźni i ciepła, które wnoszą. – Życzę sobie, wierzę i mam nadzieję, że po tym spotkaniu w Polsce wrócimy do naszych rodzin pełni siły wewnętrznej, przyjaźni i jeszcze mocniejszej wiary, która nas będzie utwierdzała w życiu. W tym momencie trudnym dla Europy i całego świata, pełnym niepokoju, wojen i przemocy doświadczenie Światowych Dni Młodzieży tym bardziej jest dla nas ważne, żeby pokazać, że jesteśmy w stanie utrzymać pokój i przezwyciężyć złe momenty – powiedział.
– To bardzo piękne, że chce nam się chcieć. To znaczy, że mamy dobrze poustawiane wartości i zmierzamy z tymi wartościami i za tymi wartościami – mówiła Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, witając gości. Zaznaczyła, że są to bardzo ważne chwile, które pokazują, że stara Europa jest razem, że ją wspólnie budujemy i nie zapomnieliśmy, na jakich wartościach została ustanowiona.
Gości zaprosiła do „dotknięcia pozytywnej zabrzańskiej energii”. W krótkim filmie zaprezentowane zostały im znane miejsca miasta, które warto odwiedzić.
Zabrze przyjmuje około 350 pielgrzymów, choć te statystyki ciągle są jeszcze niepełne. Będą oni spać u osób w 11 zabrzańskich parafiach, należących do diecezji gliwickiej i archidiecezji katowickiej, ale przewidziana jest też duża grupa Neokatechumenatu, którą przyjmą siostry boromeuszki.
Szacuje się, że zabytkową zabrzańską kopalnię "Guido" w najbliższych dniach (21-23 lipca) odwiedzi łącznie ok. 2 tys. osób z Francji, Hiszpanii, Niemiec, Anglii, Słowacji, Węgier, Włoch i Rosji.
Klaudia Cwołek /Foto Gość Wspólne zdjęcie w sali historycznej zabrzańskiego ratusza
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.