Papież do szefa FIFA: Niech pan oczyści...

Papież zaapelował do przewodniczącego Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej aby przywrócił porządek i uczciwość. "Niech Pan oczyści drogi i przywróci sprawom właściwy im porządek i uczciwość" - powiedział Franciszek podczas spotkania z Giovannim Vincenzo Infantino w Watykanie.

Ojciec Święty zaznaczył, że piłka nożna jest bronią w pozytywnym sensie tego słowa, przede wszystkim pełni rolę wychowawczą i przyczynia się do społecznej integracji dzieci. Spotkanie miało miejsce w niedzielę, ale poinformowano o niej dopiero dzisiaj.

Jak donosi brytyjski portal internetowy "Catholic Herald" Infantino zapewnił papieża, że życzenie uczciwego i czystego postępowania jest także jego osobistą intencją. Zapewnił Franciszka, że dla niego też wychowanie i rozwój młodego człowieka to ważne cele piłki nożnej. "Przykro mi, że sam osobiście nie mogę się do tego przyczynić, niestety już nie gram" - powiedział żartobliwie papież. W prezencie otrzymał od szefa FIFA koszulkę piłkarską i taki sam medal jaki otrzymali w tym roku zwycięzcy Ligi Mistrzów, piłkarze Realu Madryt. W minioną sobotę pokonali oni w Mediolanie drużynę Atletico Madryt w rzutach karnych 5:3. 

Od połowy ubiegłego roku FIFA zmaga się z wielkim kryzysem po tym, jak szwajcarska policja we współpracy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zatrzymała przed kongresem w Zurychu siedmiu prominentnych działaczy oskarżonych o wieloletnią korupcję. Z funkcji prezesa musiał zrezygnować Sepp Blatter, który wiele lat kierował FIFA. Nowy jej szef wkrótce po wyborach w lutym br. obiecał, że po smutnych czasach naprawi reputację organizacji i wyprowadzi ją z kryzysu. Jednak przed dwoma tygodniami doszło do kolejnego kryzysu, gdy zajmujący się audytem w strukturach FIFA szwajcarski biznesmen Domenico Scala podał się podczas obrad kongresu organizacji w stolicy Meksyku do dymisji. Jej powodem jest próba przeforsowania przez Infantino zmian w statucie organizacji, które będą znacznie ograniczały niezależność, m.in. organów kontrolnych. Scala jest uważny jest w światowym futbolu za reformatora. 

Okazją do 15-minutowej rozmowy z papieżem była specjalna audiencja dla Fundacji "Scholas Occurrentes", w której uczestniczył Infantino ze swoją żoną i matką. "Scholas Occurrentes" („Bliskie Szkoły”) to międzynarodowa siec placówek wychowawczych, którą obecny papież zapoczątkował jeszcze jako arcybiskup Buenos Aires. Fundacja ma siedzibę przy Papieskiej Akademii Nauk. Wspiera projekty edukacyjne dla upośledzonych społecznie dzieci i młodych ludzi w 82 krajach oraz dialog kultur i religii. 10 lipca odbędzie się w Argentynie mecz charytatywny na rzecz pokoju, który wspierają Infantino oraz Argentyński Związek Piłki Nożnej, którego prezes Fernando Mitjans również brał udział w audiencji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama