Z niezwykłą inicjatywą modlitewną wystąpił Papież Franciszek. W Roku Miłosierdzia będzie osobiście komentował comiesięczne papieskie intencje modlitewne, a wszystko po to, by zachęcić wiernych do usilniejszej modlitwy w najpilniejszych intencjach Kościoła i świata.
Pierwsze wideoprzesłanie zostanie zaprezentowane już 6 stycznia, a kolejne będą publikowane co miesiąc w dziesięciu językach.
„Apostolstwo Modlitwy jest światową siecią modlitewną Papieża. Jest ona na służbie największych współczesnych wyzwań ludzkości i misji Kościoła, ponieważ właśnie to znajduje się w comiesięcznych papieskich intencjach modlitewnych. Pozwala nam to być bardziej zaangażowanymi w te wyzwania świata, jakimi są: pokój, solidarność, miłosierdzie - mówi dyrektor Apostolstwa Modlitwy o. Frederic Fornos SJ. - Pamiętam, jak Franciszek kiedyś podkreślił, że jesteśmy przytłaczani informacjami i obrazami opowiadającymi ludzkie cierpienie, a jednocześnie nie umiemy mu stawić czoła. Stąd też właśnie w Jubileuszu Miłosierdzia, by dać nam poznać wyzwania, jakie współczesny świat stawia misji Kościoła, Franciszek postanowił przybliżyć je nam za pomocą comiesięcznego wideoprzesłania. Będzie ono w dziesięciu językach, by pomóc nam bardziej zmobilizować się do wspólnej modlitwy z Papieżem w intencji ludzkości”.
Rozważania Papież będzie nagrywał po hiszpańsku. Następnie będą one tłumaczone na 10 języków i publikowane także w sieciach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter, Istagram, YouTobe. Filmy przygotowywane będą przez Watykański Ośrodek Telewizyjny wraz z agencją La Machi.
Co powiedział Jan Paweł II, co Benedykt XVI, a co Franciszek?
Do wyboru nowego papieża potrzeba dwóch trzecich głosów, czyli 89.
Konklawe wchodzi w końcową fazę, gdy elekt otrzyma co najmniej dwie trzecie głosów.
Choć to jeden z głównych symboli konklawe, to jego tradycja sięga jedynie nieco ponad 100 lat.