Przeciw handlowi ludźmi

Ostatnio obserwuje się wzrost zjawiska niewolnictwa i różnych form eksploatacji człowieka – powiedział w Wiedniu przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Ks. Janusz Urbańczyk bierze udział w zorganizowanym przez nią spotkaniu 250 spotkaniu ekspertów, poświęconym walce z handlem ludźmi.

 „Papież zwraca uwagę, że mimo iż wspólnota międzynarodowa przyjęła wiele dokumentów i programów działania mających na celu eliminację niewolnictwa, wciąż jednak wiele milionów osób jest pozbawionych wolności lub zmuszonych do życia w warunkach zbliżonych do niewolnictwa” – powiedział przedstawiciel Watykanu.

Szczególnie ciężka jest sytuacja kobiet i dzieci zmuszanych nie tylko do niewolniczej pracy, lecz także do prostytucji. Tragiczny jest los dzieci wykorzystywanych do żebractwa czy nawet jako dawcy organów.

Ks. Urbańczyk przypomniał o wielkim zaangażowaniu Kościoła, w tym zakonów, Caritas i innych katolickich organizacji w pomoc osobom doświadczającym różnych form eksploatacji, a także w obronę potencjalnych ofiar handlu żywym towarem. Ponadto wskazał, że należy też obecnie zwrócić szczególną uwagę na sytuację emigrantów, którzy po doświadczeniu dramatycznej podróży, rabunków i przemocy żyją często w kraju, do którego przybyli, w nieludzkich warunkach... Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej zakończył swoje wystąpienie słowami Papieża Franciszka: „Handel ludźmi jest zbrodnią przeciw ludzkości. Musimy zjednoczyć nasze wysiłki, aby wyzwolić ofiary i zatrzymać agresywną przestępczość, która zagraża nie tylko poszczególnym jednostkom, ale również podstawowym wartościom, na jakich opiera się społeczeństwo, oraz międzynarodowemu bezpieczeństwu i sprawiedliwości”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.