Współczucie, dzielenie się i Eucharystia - to trzy przesłania, płynące, według papieża Franciszka, z czytanego dzisiaj w Kościele powszechnym fragmentu Ewangelii św. Mateusza, mówiącego o cudownym rozmnożeniu chleba.
W rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański w niedzielę 3 sierpnia Ojciec Święty wezwał wiernych do myślenia i troszczenia się przede wszystkim o potrzeby innych ludzi, a dopiero potem o własnych. Zwrócił również uwagę, że o ile uczniowie Jezusa kierowali się logiką tego świata, to On działał zgodnie z logiką Bożą, czyli dzielenia się.
Przypomniawszy pokrótce opisany we wspomnianym fragmencie Pisma Świętego cud z nakarmieniem przez Jezusa tłumów ludzi idących za Nim, Ojciec Święty zauważył, że ze zdarzenia tego wypływają trzy przesłania: współczucie, dzielenie się i Eucharystia. To pierwsze oznacza przedkładanie czyichś problemów i trudności nad własne, drugie - gotowość dzielenia się z innymi po bratersku tym, czego potrzebują inni. I wreszcie Eucharystia, której zapowiedzią jest właśnie cud z dzisiejszej Ewangelii, jest darem Jezusa z samego siebie jak wieczysta pamiątka Jego ofiary odkupieńczej.
Te trzy przesłania - wnioski, wypływające z dzisiejszych czytań mszalnych, stanowią drogę, którą Jezus wskazuje nam w tej Ewangelii. "Jest to droga, która prowadzi nas do stawiania czoła w duchu braterstwa potrzeb tego świata, ale która prowadzi nas poza ten świat, gdyż wychodzi od Boga Ojca i powraca do Niego" - dodał na zakończenie swych rozważań Franciszek.
Po odmówieniu modlitwy maryjnej i udzieleniu zgromadzonym na Placu św. Piotra błogosławieństwa apostolskiego papież pozdrowił krótko pielgrzymów z Włoch i innych krajów, m.in. włoskich skautów.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.