Znany etyk z KUL przypomina o klauzuli sumienia.
Ataki antykościelnych mediów wobec dr Wandy Połtawskiej dotyczące „Deklaracji Wiary Lekarzy" okazują się nie do końca rzeczowe i zasadne. - Nie bardzo rozumiem skąd te protesty, bo nie zauważyłem, by sygnatariusze „Deklaracji Wiary” zobowiązywali się do naruszenia ich lekarskiego obowiązku – stwierdził ks. prof. Andrzej Szostek, znany i ceniony etyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Ks. prof. Szostek wskazał, że istnieje przewidziana prawem klauzula sumienia, która pozwala polskim lekarzom i farmaceutom nie uczestniczyć w aborcji lub eutanazji, a także w procesie zapłodnienie in vitro.
- Poglądy teologiczne zawarte w „Deklaracji Wiary” mogą prowokować do krytycznych komentarzy, ale przecież takie poglądy lekarze mogą mieć – dodał prof. Szostek. Jego zdaniem nie ma niczego dziwnego w tym, że lekarze o katolickich poglądach chcą respektować klauzulę sumienia, którą gwarantuje swoboda religii i wyznania.
- Niełatwa jest sytuacja aptekarzy, a nawet kioskarzy, którzy otrzymują wśród innych towarów do sprzedania także środki antykoncepcyjne, a sami są przeciwnikami antykoncepcji. Ci sami kioskarze mogą też otrzymywać pisma pornograficzne, których szerzyć osobiście nie chcą. Sprawa wtedy jest trudna, gdy przekonania religijne i moralne są nie do pogodzenia z "regułami gry" obowiązującymi w danym zawodzie. Wtedy rzeczywiście może dojść do uznania, że tego zawodu uczciwi ludzie nie mogą pełnić – ocenia etyk z KUL.
- Wiele jest sytuacji, w których tolerujemy działania, które nas samych gorszą. Mnie na przykład gorszą ci, którzy przez telefon komórkowy rozmawiają w czasie Mszy świętej. Ale nie odmówię takiej osobie Komunii świętej, gdy do niej przystąpi – dodał.
Ks. Szostek nie dostrzega aby Deklaracja Wiary miała zobowiązywać lekarzy do działań lub zaniechań działania sprzecznych z podpisaną przez nich umową pracy i obowiązującym prawem. "Ja tego nie wyczytałem. Gdyby jednak ten casus miał miejsce, wtedy rzeczywiście byłoby o czym dyskutować" – ocenia ks. prof Szostek.
Przypomnijmy, że opracowana przez dr Wandę Półtawską "Deklaracja Wiary Lekarzy" podpisało już ponad 3 tys. pracowników służby zdrowia. Kamienne tablice z Deklaracją złożono 25 na Jasnej Górze podczas jubileuszowej, 90. Pielgrzymki Służby Zdrowia.
"Uznaję, iż ciało ludzkie i życie, będąc darem Boga, jest święte i nietykalne: ciało podlega prawom natury, ale naturę stworzył Stwórca; moment poczęcia człowieka i zejścia z tego świata zależy wyłącznie od decyzji Boga" – głosi jeden z punktów Deklaracji.
Inicjatorką powstania Deklaracji jest dr Wanda Półtawska. „Jakże inaczej moglibyśmy wyrazić naszą wdzięczność, jak nie przez jasne, otwarte przyznanie się do Jego nauki – do nauczania Kościoła katolickiego” – napisała znana lekarka i przyjaciółka Jana Pawła II w apelu o podpisanie dokumentu.
Deklarację można podpisywać pod adresem: http://www.deklaracja-sumienia.pl/ lub http://www.deklaracja-wiary.pl/
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.