Każdy grób żołnierza wołaniem o pokój

Biskup Guzdek na Monte Cassino.

Wołanie o pokój, wolność i pojednanie zabrzmiało u stop klasztoru Monte Cassino. Odbyły się tam centralne obchody 70. rocznicy zakończenia pamiętnej bitwy, w której decydującą rolę odegrali polscy żołnierze z 2 Korpusu gen. Władysława Andersa.

Mszy na polskim cmentarzu wojennym przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Homilię wygłosił bp Jozef Guzdek. Ordynariusz polowy WP przypomniał dramatyczną, wygnańczą historię zdobywców Monte Cassino, żołnierzy, którzy przez „nieludzka ziemie" i Bliski Wschód dążyli, by walczyć o niepodległą ojczyznę. I choć nie udało im się napisać „ostatniego rozdziału” tej historii, ich przykład i męstwo wydały po latach owoce i dziś stanowią lekcję dla nowych pokoleń.

„Każdy grób żołnierza jest wołaniem o pokój. Z każdego cmentarza wojennego płynie apel o przebaczenie i pojednanie, dialog i zaniechanie przemocy. Niech Monte Cassino zdobią czerwone maki, ale niech już nigdy nie piją żołnierskiej krwi – mówił bp Guzdek. - Ludzkość może postawić tamę wojnie i przemocy jedynie przez poszanowanie przysługujących każdemu człowiekowi praw, w tym prawa do wolności sumienia i wyznania, do własnej kultury i bezpiecznych granic państwa”.

Łzy w oczach weteranów i powaga na twarzach młodych, zwłaszcza licznie przybyłych harcerzy, były wymownym komentarzem do tych slow. „Najbardziej zapamiętam Apel poległych. Stałam także na warcie przy jednym z grobów na cmentarzu wojskowym – mówi Joanna Wacewicz. - Te emocje zapadną mi w pamięci na długo tym bardziej, że pod Monte Cassino walczył mój pradziadek. Choć wrócił do Polski, ja nie miałam już okazji go osobiście spotkać. I choć go nie znałam, to dziś mogę uczcić jego pamięć i w jakiś sposób być tu z nim”.

Po Mszy nastąpiły ekumeniczne modlitwy za zmarłych. Całość zakończył hołd złożony poległym przez oficjalne delegacje, w tym premiera Donalda Tuska. Symbolicznie przekazano też tradycje 2 Korpusu Polskich Sil Zbrojnych organizacjom harcerskim i młodzieży ze szkół noszących imię bohaterów Monte Cassino.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg