Sejm: Spór o uchwałę ws. kanonizacji?

W Sejmie, który zbiera się po świętach, zapowiada się spór o uchwałę z okazji kanonizacji Jana Pawła II. Na uczczenie tego wydarzenia nie zgadza się Twój Ruch; wątpliwości ma też SLD. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz ma jednak nadzieję, że uchwałę uda się przyjąć.

Projekt uchwały Sejmu "w sprawie uczczenia papieża bł. Jana Pawła II w dniu Jego kanonizacji" złożył klub PSL. Na początku kwietnia Konwent Seniorów zobowiązał wicemarszałka Eugeniusza Grzeszczaka (PSL) do wypracowania, wraz z pozostałymi klubami, treści uchwały, która byłaby do zaakceptowania dla całego Sejmu, tak by można ją było przyjąć przez aklamację.

"W przeddzień kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II, Głowy Kościoła Powszechnego i Wielkiego Polaka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża swoją radość i wdzięczność z powodu tego historycznego wydarzenia" - napisano w projekcie uchwały autorstwa ludowców. W projekcie Sejm wyraża nadzieję, że kanonizacja "będzie dla wszystkich Polaków okazją do radosnego i solidarnego świętowania, a także zachętą do głębszego poznania Jego intelektualnej i duchowej spuścizny oraz do podejmowania i kontynuowania Jego dzieła". "Sejm RP apeluje do wszystkich członków narodowej wspólnoty o godne uczczenie tego wydarzenia" - podkreślono w projekcie PSL.

Na zaproponowaną przez Stronnictwo treść nie zgadza się Twój Ruch. "Sejm RP, jako instytucja państwowa, nie jest od tego, żeby zajmować się różnego rodzaju aktami religijnymi. Jeżeli już chcemy uczcić Karola Wojtyłę, to uczcijmy go jako osobę, jako człowieka, który przyczynił się do tego, że odzyskaliśmy w 1989 roku niepodległość, a nie czcijmy jakiś faktów religijnych, bo nie od tego jest Sejm" - powiedział PAP rzecznik TR Andrzej Rozenek.

Wątpliwości ma również SLD, choć politycy tego klubu nie są już tak zdecydowanie przeciw, jak ugrupowanie Janusza Palikota. "Zawsze byliśmy za rozdziałem Kościoła od państwa - nie chcemy, żeby państwo mieszało się w sprawy kościelne, ani Kościół w politykę. Zdajemy sobie sprawę z tej podniosłej chwili, która będzie miała miejsce w Watykanie, ale sprawa jest kontrowersyjna i zdania są tutaj podzielone" - powiedział PAP rzecznik Sojuszu Dariusz Joński. Ostateczną decyzję w sprawie poparcia uchwały ma podjąć klub SLD.

Potrzebę przyjęcia uchwały zgodnie podkreślają szefowie klubów PO i PiS. "Od początku poparliśmy pomysł PSL. Uważamy, że Sejm powinien, na poziomie Prezydium, przygotować taką uchwałę. Mam nadzieję, że wszystkie kluby zgodzą się w tej sprawie" - powiedział PAP szef klubu Platformy Rafał Grupiński. Przyznał jednak, że "przy antyklerykalizmie Twojego Ruchu" stuprocentowe przyjęcie uchwały przez aklamację może być trudne. "Ale może Twój Ruch się po prostu wstrzyma od głosu i protestów" - dodał Grupiński.

Również szef klubu PiS Mariusz Błaszczak podkreśla, że ta kanonizacja "jest ważnym wydarzeniem w naszej historii". "To był najwybitniejszy Polak, najwybitniejszy człowiek przełomu XX i XXI wieku. Wiele zawdzięczamy Janowi Pawłowi II, należy zrobić wszystko, aby podkreślić jego obecność w Sejmie i pozytywny wpływ na to, co działo się w naszym kraju. Przełom w Polsce nastąpił dzięki Solidarności i Janowi Pawłowi II" - powiedział PAP polityk.

Marszałek Sejmu wyraziła nadzieję, że uchwała zostanie przyjęta przez aklamację. "Nie można się w tej konkretnej sprawie spierać. Wiemy, kim dla nas, dla Polski był Jan Paweł II. Nie powinno być sporów na sali sejmowej, kiedy taki projekt uchwały będzie prezentowany" - podkreśliła Kopacz w rozmowie z PAP.

Grzeszczak zadeklarował, że spróbuje opracować kompromisowy tekst uchwały. "Podejmiemy próbę przyjęcia tej uchwały, choć jeśli nie będzie zgody, to nie sądzę, żebyśmy ją głosowali" - zaznaczył wicemarszałek w rozmowie z PAP. Spotkanie zespołu, który ma wypracować wspólną treść uchwały, zaplanowane jest na wtorek.

W Sejmie na rozpatrzenie czeka również projekt ustawy autorstwa Solidarnej Polski zgodnie, z którym, 27 kwietnia 2014 r. miałby zostać ustanowiony świętem państwowym, wolnym od pracy. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, jego celem jest "zapewnienie dnia wolnego od pracy każdemu, by móc uczestniczyć w uroczystościach kanonizacyjnych".

Politycy PO oceniają jednak, że jego uchwalenie jest mało prawdopodobne. "Solidarna Polska zbyt późno złożyła ten projekt, bo teraz jest za mało czasu, by pracować nad nim. Nawet jeśli uchwalimy go w Sejmie, musi się jeszcze zebrać Senat, później podpisać prezydent Komorowski, a ustawa zacznie obowiązywać, kiedy ukaże się w Dzienniku Ustaw" - wyjaśnił PAP jeden z liderów Platformy.

Wspólna kanonizacja Jana Pawła II i papieża Jana XXIII odbędzie się 27 kwietnia w Rzymie. W wydarzeniu tym weźmie udział wielu polskich polityków, w tym prezydent Bronisław Komorowski, byli prezydenci: Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski; do Watykanu udaje się też delegacja Sejmu na czele z Kopacz.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Zibi89
  21.04.2014 15:59
  Chrystus zmartwychwstał, a ludzie tkwią w grobach?!

  Niech Łazarz wyjdzie na zewnątrz, niech opuści swoje doczesne przywiązania i pójdzie za Chrystusem, który jest Życiem.

  Niech wybierze pragnienie poznania Chrystusa, który jest Drogą.

  Niech świat pozwoli działać Duchowi Prawdy. Odrzuci pożądanie władzy i pieniądza, seksu pozamałżeńskiego i bałwochwalstwa, kłamstwa i bluźnierstwa przeciwko Życiu, którym jest Zmartwychwstały.

  Gorejące Ognisko Miłości nie chce dłużej czekać na Ciebie. Pragnie, żebyś stał/a się Jego jeszcze dziś, właśnie dziś z Twoimi słabościami i nałogami, z Twoimi problemami i Twoją grzesznością. Jezus czeka, żeby okazać Tobie łaskę i wybawić Cię z Twojego grobu. Chce, żebyś wyszedł na powierzchnię, żebyś przeszedł ze śmierci do życia.

  Wystarczy, że odrzucisz grzeszne pragnienia ciała, a podążysz za głosem serca i ducha.
  Wystarczy, że Jemu zaufasz, a ON Cię uzdrowi.
  Tylko pozwól MU działać w Twoim życiu.
  ON tego pragnie. Czy Ty też tego chcesz?

  PS. Czas na przejście z polityki do postpolityki.
  Z zaspokojenia swojego pożądania: władzy, ciała i pieniądza do dobra wspólnego.
  Porzuć samego siebie i wyjdź naprzeciw innym.
  Pokój na świecie zależy także od nas, a może przede wszystkim od nas.
  Nie wolno nam tkwić w swoim egoizmie.
  Pamiętaj, że zasoby na ziemi są ograniczone.
  Jeżeli Ty będziesz miał wszystko, drugi nie będzie miał nic.
  Naucz się dzielić tym co masz.
  Sprawiedliwy podział dóbr i wyzbycie się naturalnych, ludzkich pobudek egoistycznych pozwoli zbudować sprawiedliwy ustrój bez partii politycznych i partykularnych interesów.
  Ustrój, w którym zapanuje sprawiedliwość i prawo słuszności.
  Programy partii politycznych służą w pierwszej kolejności zaspokojeniu ich własnych interesów, a także pośrednio interesów grupy społecznej, z której partia się wywodzi lub której sprzyja.
  Zamiast dzielić, zacznij łączyć. Buduj zaufanie, nie odpychaj innych.
  Ludzie Ciebie potrzebują właśnie dziś.
  Opowiedz się za prawdą i sprawiedliwością. Przywrócenie naturalnego porządku rzeczy jest możliwe. Proces dekomunizacji, zwrot zagrabionego mienia, delegalizacja partii politycznych i lobby, znalezienie dróg porozumienia i konsensusu ponad podziałami to będzie dopiero początek.
  „Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju! Nie bójcie się! Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie! On jeden ma słowa życia, życia wiecznego.”
  Na dziś brzmi to jak Utopia Morusa.
  Zaufaj, a wszystko stanie się prostsze.
 • Mietek
  21.04.2014 21:27
  Czy ten Sejm jest wart Jana Pawła II? Nie potrzeba Narodowi, ani Janowi Pawłowi II Uchwały tego Sejmu w sprawie kanonizacji!!! Najlepszą uchwałą byłoby tu jak najszybsze samorozwiązanie tego Sejmu.
 • Ajja
  21.04.2014 23:50
  Po co taka uchwała? Będzie dużo piany, a przełożenie na życie - znikome.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.