Niedziela Palmowa w Jerozolimie

Od dziś przez cały najbliższy tydzień uwaga świata koncentruje się na Jerozolimie, bo to właśnie tam dokonały się zbawcze wydarzenia Wielkiego Tygodnia.

Główną liturgię Niedzieli Palmowej jerozolimscy katolicy sprawowali w Bazylice Zmartwychwstania Pańskiego.

Liturgia Niedzieli Palmowej rozpoczęła się w Jerozolimie obrzędem poświęcenia palm i procesją wokół kaplicy Bożego Grobu i w pobliżu Kalwarii. Mszy św. ze śpiewem opisu Męki Pańskiej przewodniczył łaciński patriarcha Jerozolimy abp Fouad Twal. Uczestniczyło w niej ponad 50 kapłanów i liczni pielgrzymi.

Najbardziej znanym punktem jerozolimskich obchodów Niedzieli Palmowej jest jednak popołudniowa procesja ulicami miasta. Rozpoczyna się ona w sanktuarium w Betfage na Górze Oliwnej. Trasa procesji wiedzie obok kościoła Ojcze Nasz i kaplicy Płaczu Jezusa nad Jerozolimą (Dominus Flevit). Następnie prowadzi w pobliżu Bazyliki Narodów z grotą Getsemani, miejsca, gdzie Judasz zdradził Jezusa. Procesja kończy się na dziedzińcu kościoła św. Anny, w murach Starego Miasta. Abp Twal pobłogosławi wiernych relikwiami Krzyża Świętego.

Jerozolimska procesja jest wielkim świętem zarówno lokalnych chrześcijan, jak i pielgrzymów przybywających nie tylko z różnych parafii Ziemi Świętej, ale także z całego świata. Wśród licznych grup pielgrzymów nie brak nigdy Polaków niosących palmy oraz biało czerwone flagi.

Pątniczka Egeria z IV wieku zaświadcza, że chrześcijanie w Ziemi Świętej, praktykowali procesję palmową od najdawniejszych czasów. Franciszkanie pełniący posługę opiekunów miejsc świętych podjęli tę tradycję, zapraszając do wspólnego świętowania Paschy Jezusa Chrystusa.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama