"Jan Paweł II" - nowy dzwon na Wawelu

"Jan Paweł II" - taką nazwę ma nowy dzwon, który zostanie zawieszony w Wieży Srebrnych Dzwonów Katedry na Wawelu. Ważący pół tony dzwon został w piątek odlany w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu.

Odlewanie, zgodnie z wielowiekową tradycją ludwisarską, rozpoczęło się o godz. 15, w godzinę śmierci Chrystusa na krzyżu.

"Chcemy upamiętnić Jana Pawła II, który przed objęciem Stolicy Apostolskiej był biskupem krakowskim i kapłanem tej diecezji. Katedra na Wawelu miała dla niego szczególne znaczenie" - powiedział PAP proboszcz parafii archikatedralnej na Wawelu, ks. prałat Zdzisław Sochacki.

W Katedrze na Wawelu, w krypcie św. Leonarda, Karol Wojtyła po otrzymaniu święceń kapłańskich odprawił 2 listopada 1946 r. swoją mszę prymicyjną. Tutaj otrzymał sakrę biskupią w 1958 r., a w 1967 r. na Wawelu odbył się ingres kardynalski Wojtyły. W katedrze do dziś stoi konfesjonał, w którym młody Wojtyła spowiadał się 1 września 1939 r. Podczas każdej wizyty w Krakowie Jan Paweł II odwiedzał Wawel i modlił się w katedrze.

Obecny właściciel pracowni ludwisarskiej, prawnuk Jana Felczyńskiego Piotr Olszewski powiedział w piątek PAP, że zlecenie jest dla jego firmy "ogromnym zaszczytem i ogromną odpowiedzialnością". "Na Wawelu miejsce na ten dzwon czekało 500 lat" - ocenił.

Wykonany z brązu dzwon ma 93 cm średnicy. "Będzie wyróżniał się charakterem brzmienia, gdyż częstotliwość uderzeń w trakcie kołysania wynosi 60 na minutę. Natomiast dźwięk ma odznaczać się głębokim rezonansem dającym wyraźny ton podstawowy oraz szeroką gamę tonów pobocznych. Będzie miał długi czas wybrzmiewania, co stawia go na czołowym miejscu wśród dzwonów" - zaznaczył Olszewski.

W dzwon wtopiono podarowany przez kard. Stanisława Dziwisza złoty medal wybity na pamiątkę 50-lecia kapłaństwa Karola Wojtyły. "To też jest wyjątkowa okoliczność, takie sytuacje zdarzają się raz na bardzo wiele, wiele lat" - podkreślił właściciel pracowni. Zapewnił, że wtopiony medal "nie będzie miał wpływu na parametry muzyczne dzwonu".

Na dzwonie umieszczone zostały: herb Jana Pawła II i - po łacinie - myśl przewodnia jego pontyfikatu: "Nolite timere!" ("Nie lękajcie się!"). Są też herb Krakowskiej Kapituły Katedralnej, która ufundowała dzwon, herb kard. Dziwisza oraz emblematy wykonawców: pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego i firmy Rduch.

Dzwon "Jan Paweł II" zawiśnie w Wieży Srebrnych Dzwonów nad trzema znajdującymi się tam obecnie dzwonami: "Herman" (z 1271 r.), "Zbyszko" (z 1423 r.) i "Maciek" (z 1669 r.)

"Na wieży jest jedno wolne miejsce, znajdująca się tam konstrukcja nie wymaga żadnych przeróbek" - mówił ks. Sochacki.

Nowy dzwon zostanie przywieziony do Krakowa w środę 16 kwietnia, a poświęcony będzie w Wielką Niedzielę 20 kwietnia. Przez kilka tygodni dzwon będzie umieszczony na specjalnej konstrukcji na dziedzińcu przed katedrą, obok pomnika Jana Pawła II.

Po zawieszeniu na wieży dzwon będzie bił codziennie - razem z pozostałymi, które można usłyszeć rano, w południe i wieczorem.

Pomysłodawcą wykonania nowego dzwonu jest jeden z wawelskich dzwonników Andrzej Bochnak, a fundatorem - Krakowska Kapituła Katedralna.

Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego rocznie wykonuje ok. 100 dzwonów; niektóre ważą nawet 10 ton. Przemyska pracownia jest kontynuatorką firmy założonej w 1808 r. przez Jana Felczyńskiego, a jej właściciel jest jego prawnukiem.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama