Specjalna szyba ochroni Madonnę

Specjalna szyba odporna na uszkodzenia została zamontowana w ołtarzu, w którym znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla.

Szyba waży blisko 100 kg i ma 18 mm grubości.

Bezpośrednim motywem do jej założenia było sprofanowanie na przełomie grudnia i stycznia kapliczek na dróżkach kalwaryjskich. 19-letni mieszkaniec sąsiedniej wioski wypalił wówczas twarz Maryi na jednym z obrazów.

"Rozmawiałem z kustoszami różnych sanktuariów maryjnych i wszyscy takie zabezpieczenia już mieli albo się do ich założenia przygotowywali" - powiedział o. Piotr Reizner OFMConv., kustosz sanktuarium.
Szyba chroni przed wszelkimi ewentualnymi aktami wandalizmu, uderzeniem ciężkim przedmiotem, substancją chemiczną albo farbą, nie jest natomiast kuloodporna.

Cudowny wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej pochodzi z Kamieńca Podolskiego na Ukrainie. Gdy w 1672 r. Turcy zdobyli miasto, obraz wyrzucili do rzeki. Według podań, Maryja miała przyśnić się mieszkającemu w pobliżu starcowi i nakazać przeniesienie swego wizerunku do Kalwarii Pacławskiej. 22 maja 1882 Kapituła Watykańska wydała akt koronacyjny zatwierdzony przez papieża Leona XIII i 15 sierpnia 1882 bp Łukasz Ostoja Solecki nałożył na łaskami słynący Obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej korony papieskie. W 1968 obchodzono 300-lecie istnienia Kalwarii Pacławskiej z udziałem m.n. metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły, który odprawił mszę św. i wygłosił kazanie.

Co roku, od 11 do 15 sierpnia, w sanktuarium odbywa się Wielki Odpust, który gromadzi kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów.

Sam obraz Matki Bożej namalowany jest na płótnie o wym. 119 na 81 cm, ale srebrno-złota sukienka przedłuża wizerunek i w rzeczywistości ma on długość 153 cm.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg