Kard. Reinhard Marx, arcybiskup Monachium i Fryzyngi został nowym przewodniczącym Konferencji Biskupów Niemiec.
Wyboru dokonano dzisiaj przed południem podczas wiosennego zebrania plenarnego niemieckiego episkopatu w Münster.
Reinhard Marx urodził się 21 września 1953 w miasteczku Geseke w Westfalii (archidiecezja Paderborn). Studiował teologię i filozofię w Paderbornie, Paryżu, Münsterze i Bochum. W 1989 roku uzyskał doktorat z teologii. Na kapłana wyświęcił go 2 czerwca 1979 w Paderbornie ówczesny arcybiskup tego miasta (późniejszy kardynał) Johannes Degenhardt. W 1996 został profesorem nadzwyczajnym chrześcijańskiej nauki społecznej na Wydziale Teologicznym w Paderbornie.
23 lipca tegoż roku Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym tej archidiecezji (sakrę nominat przyjął 21 września 1996). 20 grudnia 2001 papież powołał go na biskupa Trewiru, a 30 listopada 2007 Benedykt XVI przeniósł 54-letniego wówczas hierarchę na stolicę arcybiskupią Monachium i Fryzyngi. Na konsystorzu 20 listopada 2010 włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego.
W 2006 ówczesny bp Marx został przedstawicielem episkopatu Niemiec w COMECE, w 3 lata później wybrano go na wiceprzewodniczącego, a 23 marca 2012 na przewodniczącego tego gremium. 13 kwietnia br. papież Franciszek powołał go do ośmioosobowej grupy kardynałów, którzy mają doradzać papieżowi w kierowaniu Kościołem powszechnym i w opracowaniu na nowo konstytucji apostolskiej „Pastor bonus” (z 1988) o Kurii Rzymskiej. 8 marca br. Franciszek mianował go przewodniczącym Rady ds. Ekonomicznych.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.