Nie można oddzielać duszpasterstwa od doktryny

To nie jest wiara katolicka - podkreśla prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

„Idea, że doktryna może zostać oddzielona od praktyki duszpasterskiej Kościoła, rozpowszechniła się w niektórych kręgach. To nie jest, i nigdy nie była, wiara katolicka”. Tak zdecydowane sformułowanie kard. Gerharda Ludwiga Müllera znalazło się w obszernym wywiadzie, którego udzielił amerykańskiemu pismu i portalowi National Catholic Register. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary odpowiada w nim na wiele pytań związanych z nauczaniem Kościoła. M.in. odnosi się do statusu osób rozwiedzionych, które weszły w nowe związki, czy teologii wyzwolenia.

Kard. Müller nawiązał do częstego w mediach sformułowania „zmiany w nauczaniu Kościoła”. Jeśli przez nie rozumielibyśmy negowanie czy odrzucenie tego, co było wcześniej, byłby to błąd. „Wolałbym mówić o rozwoju nauczania Kościoła. Kościół sam nie wymyślił tego, czego uczy. Nauczanie Kościoła jest zakorzenione w osobie Chrystusa, w tajemnicy samoobjawienia Boga” – wskazał szef watykańskiej dykasterii. W tym kontekście jednym z poruszonych wątków był problem statusu w Kościele osób rozwiedzionych, które ponownie weszły w związki małżeńskie. Kardynał przypomniał tutaj swój szeroki komentarz w tej sprawie, opublikowany w październiku ub. roku w L’Osservatore Romano. Zwrócił wtedy uwagę, że sakramentalne małżeństwo jest nierozerwalne, a osób, których życie przeczy tej nierozerwalności, nie można dopuścić do Eucharystii, niemniej duszpasterze i wspólnoty parafialne muszą okazać im „troskliwą miłość”. Ostrzegł jednak, by problemu nie redukować do kwestii przyjmowania Eucharystii.

Kardynała prefekta zapytano też o jego pozytywny stosunek do pewnych aspektów teologii wyzwolenia. „Jeśli redukuje się ją do czysto świeckiej ideologii politycznej, to zniekształca się ją i podważa jej charakter jako teologii. Z tego powodu, niektóre aspekty teologii wyzwolenia zostały słusznie skrytykowane przez Kongregację Nauki Wiary w 1984 r. w instrukcji Libertatis Nuntius. Kategorie teologii wyzwolenia są zasadniczo teologiczne i chrześcijańskie. Chociaż świecki termin «wyzwolenie» ma wiele różnych odcieni, u teologa chrześcijańskiego nie może on zostać pozbawiony biblijnych korzeni. (...) Na ile zatem teologia wyzwolenia dotyczy wyzwolenia, które przyniósł nam Jezus Chrystus, a co św. Paweł nazywa «wolnością dzieci Bożych» (Rz 8,21), na tyle Kościół będzie nią żywotnie zainteresowany” – podkreślił kard. Müller.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • mamakatarzyna
  05.03.2014 19:49
  Jak ja "kocham" w teologii słowo doktryna. Nieodmiennie kojarzy mi się z ideologia i partią. Ono tak pasuje do Ewangelii i Magisterium Kościoła jak pięść do nosa.
 • samamama
  05.03.2014 19:51
  Tak, znowu to samo: troskliwa miłość Kościoła do rozwiedzionych żyjących w NOWYCH ZWIĄZKACH.
  Oczywiście, bo wszyscy bez wyjątku rozwiedzeni wchodzą w nowe związki.
  Samotni-rozwiedzeni nie istnieją w statystykach Kościoła, a jeśli jeszcze ktoś taki się zdarzy, to trzeba by jak najszybciej zmienił stan cywilny to załapie się na "troskliwą miłość".
 • Zdziwienie
  06.03.2014 08:35
  Już doszło do tego, że cieszymy się, kiedy kardynał mówi jak katolik! Kiedy prefekt kongregacji nie neguje doktryny.
  To świadczy o ogromnym zamieszaniu w Kościele. Kto kocha Kościół, nie może tego bagatelizować. Tu nie wystarczy tylko wielka modlitwa, potrzebna jest też odwaga. A tej brakuje.
 • Monia
  09.03.2014 10:57
  W kwestii rozwiedzionych żyjących w nowych związkach jasno i precyzyjnie wypowiedział się Jezus Chrystus - to jest cudzołóstwo i grzech śmiertelny. Każdy kto chce żyć zgodnie ze Słowem Bożym będzie w tej kwestii słuchał Jezusa Chrystusa i kierował się w życiu Jego słowem, a nie wskazówkami tych, którzy negują Słowo Boże, aby przypodobać się ludziom.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.