Trwają ostatnie przygotowania do wizyty Papieża w kolejnej rzymskiej parafii. Jutro po południu Franciszek odwiedzi kościół św. Tomasza.
Centrum tego spotkania będzie stanowić Eucharystia sprawowana we wspólnocie parafialnej. Wcześniej Papież spotka się z dziećmi, niepełnosprawnymi oraz chorymi. Wyspowiada także pięć osób.
„Przygotowujemy się do tej wizyty przede wszystkim przez modlitwę. Modlitwa z Papieżem będzie też stanowiła jej centrum. Nasza parafia leży na obrzeżach Rzymu - mówi proboszcz ks. Antonio D’Errico. - Teren ten zamieszkiwany jest przez klasę średnią oraz ludzi zamożnych. Jednym z naszych największych problemów jest tendencja do zamykania się rodzin we własnych domach, ich izolacja i nieinteresowanie się nawet najbliższymi sąsiadami. Oczywiście i u nas nie brakuje ludzi ubogich, szczególnie wśród emerytów. Obecni są także imigranci szczególnie ze Sri Lanki i Rumunii. Nasza parafia jest też jedną z najmłodszych w Rzymie, rocznie chrzcimy ponad 130 dzieci”.
Parafia św. Tomasza 19 lutego obchodzić będzie 50. rocznicę swego powstania. Leży ona w rzymskiej dzielnicy Infernetto, co znaczy „piekiełko”. Nazwa wiąże się z węglowymi szybami, które w przeszłości znajdowały się na tym terenie. Pracujący w nich mężczyźni byli pokryci czarnym pyłem, co często było komentowane stwierdzeniem, że wyszli prosto z piekła.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.