"Jestem pewien, wręcz jestem przekonany, że historia oceni pontyfikat Benedykta XVI inaczej, od tego, co często czytamy w minionych latach, bo źródła są jasne i wypływa z nich wyraziście, to co uczynił on dla Kościoła" - stwierdził w wywiadzie dla agencji Reuters abp Georg Gänswein.
Jak zaznaczono, osobisty sekretarz Benedykta XVI służy jednocześnie jego następcy jako prefekt Prefektury Domu Papieskiego i pod tym względem jest osobą wyjątkową w Kurii Rzymskiej, służącą dwóm papieżom.
Pytany o to jak Benedykt XVI przeżywa rocznicę ogłoszenia swej rezygnacji ze Stolicy Piotrowej i o jego stan zdrowia sekretarz osobisty stwierdza, że papież-senior jest w zgodzie z samym sobą i z Bogiem. Stan jego zdrowia nie budzi specjalnych obaw, ale trzeba pamiętań, że "jest osobą, która ma swoje lata". Tak więc fizycznie jest człowiekiem starym, ale duchowo jest bardzo żywotny, bardzo jasno postrzega rzeczywistość - stwierdził abp Gänswein.
Kolejne pytanie Philipa Pullelli dotyczy potraktowania Benedykta XVI przez media, zwłaszcza zarzutów dotyczących jego działań jako kardynała i papieża w sprawie najcięższych przestępstw molestowania nieletnich przez osoby duchowne. Osobisty sekretarz Ojca Świętego wyznaje, że po ludzku bolesne jest stwierdzenie, iż to, co podają media nie odpowiada faktom. Zaznacza jednak, że miarą dokonanego dzieła nie są doniesienia medialne, lecz to co jest słuszne przed Bogiem i w obliczu własnego sumienia. "Jesteśmy też oceniani przez historię, ale punktem odniesienia jest Bóg i sumienie" przypomniał abp Gänswein. "Jestem pewien, wręcz jestem przekonany, że historia oceni pontyfikat Benedykta XVI inaczej, od tego, co często czytamy w minionych latach, bo źródła są jasne i wypływa z nich wyraziście, to co uczynił on dla Kościoła" - stwierdził.
Dziennikarz Reutersa zapytał również o to, jak wyglądają dni Benedykta XVI, który zapowiedział, że chce się żyć "ukryty przed światem". Papieski sekretarz przyznał, że jest on rzeczywiście daleko od świata, ale na swój sposób obecny w Kościele. Teraz jego zadaniem, jak sam kiedyś powiedział, jest pomoc Kościołowi i jego następcy - papieżowi Franciszkowi przez modlitwę. To jest jego pierwsze i najważniejsze zadanie. A ponieważ dzień ma 24 godziny, to papież-senior studiuje, czyta, prowadzi korespondencję a także przyjmuje wizyty. "Chodzimy na przechadzki, odmawiając różaniec, niekiedy gra także na fortepianie, wszystko na miarę człowieka, który ma 86 lat" - powiedział abp Gänswein.
Inne pytanie dotyczy relacji Benedykta z Franciszkiem. Sekretarz papieża-seniora podkreśla że od pierwszych chwil kontakt ten był dobry, a następnie dojrzewał. Piszą do siebie nawzajem, telefonują, zapraszają nawzajem. Wiele razy papież Franciszek był w klasztorze
Mater Ecclesiae, a także papież Benedykt w Domu Świętej Marty. Na wielu poziomach te relacje są dobre.
Philip Pullella zauważył, że każdy następca bł. Jana Pawła II mógłby "mieć pecha", że przychodzi jemu kierować Kościołem po pontyfikacie tak długim i pełnym nowości. Abp Gänswein z humorem zaznacza, że jest to bardzo subiektywna obserwacja. Natomiast on sam jest przekonany, że Duch Święty posyła właściwego papieża w odpowiednim czasie. Dotyczy to zarówno Jana Pawła II, Benedykta jak i Franciszka. Po bardzo długim pontyfikacie Jana Pawła II, który przez pierwsze dwadzieścia lat na Stolicy Piotrowej był pełni sił, a później przeżywał dostrzegalne publicznie cierpienia, papieżem został człowiek, który przez 23 lata przebywał u boku Jana Pawła II, tak blisko, jak żaden inny z kardynałów i być może był najbardziej zaufanym i skutecznym współpracownikiem Jana Pawła II. "Nie powiedziałbym , że Benedykt był pechowy. Po 27 latach pontyfikatu trudno byłoby każdemu, kto został wybrany jego następcą" - powiedział abp Gänswein.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.