Hiszpania: zwalczanie handlu ludźmi

W Madrycie trwa spotkanie COANET, czyli Sieci Chrześcijańskich Organizacji Zwalczania Handlu Ludźmi. Szacuje się, że tylko w Hiszpanii handel ludźmi przynosi około pięciu milionów euro zysku dziennie.

Handel ludźmi to obecnie najbardziej lukratywna po handlu bronią działalność nielegalna. Ubóstwo, głód, wojny i przemoc to główne przyczyny migracji ludności. Jednak wzrostowi migracji nie towarzyszyła żadna regulacja. Wręcz przeciwnie, „pojawia się coraz więcej trudności, by regulować ruchy migracyjne” – uważa José ks. Luis Pinilla SJ z Sekretariatu Konferencji Episkopatu Hiszpanii ds. Migracji. „Powoduje to coraz większy udział przemytników, którzy bogacą się dzięki takiej sytuacji. Handel ludźmi to okrutny i bezwzględny interes” – podkreśla ks. Pinilla.

Według Caritas Brazylia, Nigeria i Rumunia to kraje, skąd pochodzi najwięcej ofiar, jakie trafiły do Hiszpanii. Są to przede wszystkim ludzie młodzi, głównie kobiety w wieku 20-35 lat. Caritas apeluje także o większe gwarancje prawne dla ofiar handlu ludźmi. „Na dzień dzisiejszy nie ma pełnej gwarancji, że osoba, która jest ofiarą handlu ludźmi, będzie mogła złożyć doniesienie, mieć legalny proces, uzyskać pozwolenie na pobyt i odszkodowanie” – mówi Francisca Petriliggieri z Caritas.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.