Ponad 500 paulinów rozsianych po całym świecie przez dziewięć kolejnych wieczorów wspominać będzie swego patrona. Dziś rozpoczynają się tzw. „Pawełki”, czyli nowenna ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Najbardziej uroczysty charakter mają one na Jasnej Górze, bowiem to najliczniejszy pauliński klasztor i siedziba przełożonego generalnego.
„Pawełki” stanowią przygotowanie do najważniejszej uroczystości dla paulinów, czyli wspomnienia Pawła z Teb, który uważany jest za patriarchę i patrona Zakonu. W Kościele Pierwszy Pustelnik wspominany jest 15 stycznia, ale uroczystości z udziałem wiernych zawsze mają miejsce w niedzielę po tym wspomnieniu. Ze względu na nietypowy przebieg – śpiew hymnów o prześladowaniach pierwszych chrześcijan i życiu Pawła na pustyni, ucałowanie relikwii, grę orkiestry dętej i śpiew kilku chórów oraz ze względu na miejsce –kaplicę św. Pawła, należącą do wyjątkowych w skali europejskiej – „Pawełki” jasnogórskie uważane są nabożeństwo niemające sobie równych.
Jak powiedział przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski, w tym roku do pawełkowego świętowania dołączony zostanie jeszcze jeden element: „Nawiązujemy do tradycji rozdawania pielgrzymom w klasztorze św. Pawła chleba. Według tradycji, kruk przyniósł chleb, gdy św. Antonii odnalazł św. Pawła Pustelnika na głębokiej pustyni”. Chleb przypominać ma o smaku życia na pustyni i dobroci Bożej.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.