Caritas Polska włączyła się w globalną kampanię walki z głodem „One Human Family – Food for All”. Caritas Internationalis rozpoczyna ją 10 grudnia w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka.
Kampania rozpocznie się modlitwą o godzinie 12:00 z udziałem 164 Caritas na świecie. Nawiązując do troski o głodujących, z którymi utożsamia się sam Chrystus, Papież Franciszek z tej okazji apeluje o wyeliminowanie głodu na świecie.
- To światowy skandal, że około miliard ludzi w dzisiejszym świecie wciąż cierpi głód. Nie możemy patrzeć w inną stronę, odwracać się plecami i udawać, że problem nie istnieje. Dostępnej w świecie żywności wystarczy, by nakarmić wszystkich – powiedział Papież Franciszek.
Papież wzywa do otwarcia serc i poszanowania do prawa dostępu do żywności.
Podobnego zdania jest ks. Marian Subocz – dyrektor Caritas Polska, który apeluje do Polaków, by nie marnowali jedzenia.
- To ogromna niesprawiedliwość, że niektóre narody żyją w przepychu, a niektóre umierają z głodu. Apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli, aby nie marnowali żywności i podzielili się nią z osobami potrzebującymi – mówi ks. Marian Subocz – dyrektor Caritas Polska.
Z okazji Światowego Dnia Praw Człowieka Caritas Europa wzywa Unię Europejską i jej państwa członkowskie do uznania żywności za podstawowe prawo człowieka. Caritas Europa podkreśla, że żywność powinna być dostępna dla każdego człowieka. Dlatego wzywa UE i jej państwa członkowskie do wdrożenia spójnej i holistycznej polityki rozwoju tak, by zapewnić dostęp do żywności każdemu człowiekowi.
Śmierć z głodu jest skandalem - uważa Caritas. Obecnie 870 milionom ludzi na świecie odmawia się podstawowego prawa, jakim jest dostęp do odpowiedniej żywności, a 1/3 światowej produkcji żywności marnuje się. Tylko odpowiednie reformy i zmiany dot. produkcji żywności pozwolą do roku 2025 zwalczyć głód, a do 2050 wyżywić 9,6 miliarda ludzi.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.