Caritas Polska włączyła się w globalną kampanię walki z głodem „One Human Family – Food for All”. Caritas Internationalis rozpoczyna ją 10 grudnia w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka.
Kampania rozpocznie się modlitwą o godzinie 12:00 z udziałem 164 Caritas na świecie. Nawiązując do troski o głodujących, z którymi utożsamia się sam Chrystus, Papież Franciszek z tej okazji apeluje o wyeliminowanie głodu na świecie.
- To światowy skandal, że około miliard ludzi w dzisiejszym świecie wciąż cierpi głód. Nie możemy patrzeć w inną stronę, odwracać się plecami i udawać, że problem nie istnieje. Dostępnej w świecie żywności wystarczy, by nakarmić wszystkich – powiedział Papież Franciszek.
Papież wzywa do otwarcia serc i poszanowania do prawa dostępu do żywności.
Podobnego zdania jest ks. Marian Subocz – dyrektor Caritas Polska, który apeluje do Polaków, by nie marnowali jedzenia.
- To ogromna niesprawiedliwość, że niektóre narody żyją w przepychu, a niektóre umierają z głodu. Apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli, aby nie marnowali żywności i podzielili się nią z osobami potrzebującymi – mówi ks. Marian Subocz – dyrektor Caritas Polska.
Z okazji Światowego Dnia Praw Człowieka Caritas Europa wzywa Unię Europejską i jej państwa członkowskie do uznania żywności za podstawowe prawo człowieka. Caritas Europa podkreśla, że żywność powinna być dostępna dla każdego człowieka. Dlatego wzywa UE i jej państwa członkowskie do wdrożenia spójnej i holistycznej polityki rozwoju tak, by zapewnić dostęp do żywności każdemu człowiekowi.
Śmierć z głodu jest skandalem - uważa Caritas. Obecnie 870 milionom ludzi na świecie odmawia się podstawowego prawa, jakim jest dostęp do odpowiedniej żywności, a 1/3 światowej produkcji żywności marnuje się. Tylko odpowiednie reformy i zmiany dot. produkcji żywności pozwolą do roku 2025 zwalczyć głód, a do 2050 wyżywić 9,6 miliarda ludzi.
To znak wytrwałości, jaką wykazują chińskie wspólnoty katolickie na drodze wiary.
„Czuliśmy, że Chrystus naprawdę jest wśród nas. Był prawdziwym pasterzem”.
Papieski Instytut Muzyki Sakralnej przygotowuje serię krótkich filmów instruktażowych.
Proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji opowiada o swoim doświadczeniu konklawe.
Leon XIV przypomniał, że papieska dyplomacja jest wyrazem troski o każdego człowieka.