Nie będzie kardynałek

Za nonsensowne i nierealistyczne uznał ks. Federico Lombardi doniesienia irlandzkich mediów, jakoby na konsystorzu 22 lutego 2014 r. papież Franciszek zamierzał powołać kobiety w skład kolegium kardynalskiego. Wymieniały one nawet nazwiska dwóch irlandzkich kandydatek do purpury kardynalskiej: teolożkę Lindę Hogan i byłą prezydent Mary McAleese.

Od czasu swego wyboru na papieża Franciszek często mówi o potrzebie nowego określenia roli kobiet w Kościele katolickim. W sierpniowym wywiadzie dla czasopism jezuickich powiedział, że Kościół nie może być sobą bez kobiet, zaś Maryja jest ważniejsza niż biskupi.

We wrześniu Juan Arias, były watykański korespondent hiszpańskiego dziennika "El País" napisał, że pewnego dnia papież mógłby wynieść kobietę do godności kardynalskiej. Nie podał jednak żadnych nazwisk. Swe spekulacje oparł nie tylko na wspomnianych wypowiedziach Franciszka, ale także na roli diakonis we wczesnym chrześcijaństwie.

Artykuł Ariasa wzmógł podobne spekulacje we włoskich i amerykańskich mediach. Oprócz McAleese i Hogan, wśród potencjalnych kandydatek do purpury pojawiło się także nazwisko włoskiej minister ds. integracji, Cécile Kyenge.

«« | « | 1 | » | »»
 • Łuk
  04.11.2013 17:14
  raczej "zza" miedzy niż "z za" miedzy...
  feminizacja języka to już chyba proces nie do powstrzymania - nawet z ambony często słyszymy: "Drogie siostry i bracia" (drogie ... bracia?!)
 • M.R.
  04.11.2013 21:06
  Przepraszam, ale po co Redakcja z uporem maniaka odgrzewa tego zjełczałego kotleta? Szukając sensacji za wszelką cenę niczym tabloid? Zamiast wałkować tygodniami temat wystarczyło przytoczyć treść odpowiednich przepisów kanonicznych. Jest to elementarnym wymogiem Redakcji katolickiej (z nazwy przynajmniej, a mam nadzieję, że nie tylko). Jak ostatnio mnie Państwo w kurzyliście, to, nie wiem czy po moim komentarzu z odnośnikami, temat zdjęto dosłownie w kilka minut. Pytanie za 100 punktów: kto odpowiada za to, że znowu wraca? Macie Państwo u siebie kreta z Wyborczej? Można odnieść takie wrażenie. Przecież redaktorów katolickich obowiązuje jakaś elementarna wiedza na temat swojego Kościoła.
 • E.
  04.11.2013 22:19
  Język rozwija się dynamicznie, nie ma sensu go zatrzymywać. Mamy dyrektorki, niech będą i teolożki.
 • zinta
  05.11.2013 01:29
  Łuk. A "Drodzy...Siostry" to brzmi lepiej???
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Autopromocja