- Nie powinniśmy wątpić o przyszłość Kościoła. Franciszek chce go zreformować. Ma już jasną wizję, choć pyta nas jeszcze o zdanie – powiedział Radiu Watykańskiem kard. Laurent Monsengwo Pasinya.
Ten kongijski hierarcha jest jednym z członków ośmioosobowej Rady Kardynałów, która w ubiegłym tygodniu obradowała pod przewodnictwem Papieża w Watykanie i towarzyszyła Franciszkowi w podróży do Asyżu. Nie naruszając dyskrecji, o którą Papież poprosił purpuratów, kard. Monsengwo Pasinya zapewnił nas jednak, że planowane przez Franciszka reformy napawają nadzieją.
„Jesteśmy w trakcie pewnego procesu – powiedział kongijski purpurat. – Spotkamy się ponownie w grudniu i lutym. Oznacza to, że jest to poważna praca. Pracujemy intensywnie. Nie mogę wchodzić w szczegóły, bo to sam Papież w stosownym czasie o wszystkim powiadomi. Do tej pory zajmowaliśmy się kolegialnością w ramach synodu, sekretariatem stanu, jego nową fizjonomią. Omawialiśmy sytuację w różnych dykasteriach Kurii. Przedstawiliśmy Ojcu Świętemu nasze sugestie, on je rozpatrzy. Papież natomiast poprosił nas, byśmy się zastanowili nad rodziną i duszpasterstwem rodzin, problemami, jakie napotyka. Na następnym spotkaniu mamy mu przedstawić całościową wizję tego zagadnienia”.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.