Wietnam: katolicy powinni wspierać zmiany

"Wszyscy powinniśmy myśleć o losie narodu" – powiedział w wywiadzie dla agencji Asianews wietnamski biskup Paul Nguyen Thai Hop.

Ordynariusz diecezji Vinh jest w episkopacie Wietnamu przewodniczącym Komisji Sprawiedliwości i Pokoju. Gorąco popiera on kampanię na rzecz odejścia od jednopartyjnego systemu komunistycznego. 

Hierarcha uważa, że misją biskupów jako Wietnamczyków jest udział w rozwoju kraju, wspieranie zmiany mentalności, dążenie do pozbawienia marksizmu roli centralnej ideologii i powrotu do tradycyjnej kultury. 

Hierarcha potwierdził jedność intencji, która wiąże wietnamski episkopat z ruchami wspierającymi zmiany w kraju. Wskazał, że prawdziwy rozwój nie dotyczy tylko sfery ekonomicznej, ale również społeczeństwa, polityki i religii. Podkreślił, że cel ten można osiągnąć jedynie przez edukację.

Położona w północnym Wietnamie diecezja Vinh, którą od trzech lat kieruje bp Paul Nguyen Thai Hop, to teren, gdzie napięcie między katolikami a władzami komunistycznymi jest szczególnie duże. Często kończy się to represjami, aresztowaniami, procesami i wyrokami więzienia. Na terenie diecezji mieszka ponad pół miliona katolików.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Reklama

Reklama