Papież mianował ks. Damiana Bryla biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej.
Nowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej ks. Damian Bryl przyjmie sakrę biskupią w katedrze poznańskiej 8 września, ale już dziś specjalne słowo pasterskie do diecezjan skierował z tej okazji metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.
Informuje w nim diecezjan o decyzji papieża Franciszka, który mianował 13 lipca ks. Damiana Bryla biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej oraz przedstawia wiernym swojego współpracownika.
Dzieląc się radością z nominacji biskupiej dla ks. dr. Bryla abp Gądecki prosi diecezjan o modlitwę w intencji biskupa-nominata oraz zaprasza na uroczystość przyjęcia sakry biskupiej, która odbędzie się w niedzielę 8 września br. o godz. 16.00 w poznańskiej katedrze .
44-letni biskup nominat jest obecnie najmłodszym biskupem w Polsce. Biskup nominat Damian Bryl urodził się 10 lutego 1969 roku w Jarocinie, jako pierwszy syn Jana i Doroty z domu Zawodnej. Uczęszczał do Zbiorczej Szkoły Gminnej w Jaraczewie oraz Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie, gdzie zdał maturę w 1988 roku.
Po ukończeniu szkoły średniej, wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, w którym formował się do czasu święceń kapłańskich, które przyjął 26 maja 1994 roku z rąk abp. Jerzego Stroby.
Po święceniach kapłańskich został skierowany do pracy jako wikariusz w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Środzie Wlkp. W tym czasie studiował na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu i w roku 1995 zdobył licencjat z teologii.
W 1996 roku został skierowany na studia doktoranckie na Universidad de Navarra w Pamplonie, w Hiszpanii. W swoich badaniach naukowych zajmował się duchowością osób świeckich i napisał rozprawę «Indole secularis» duchowości ludzi świeckich w nauczaniu Jana Pawła II (1978-1999). Pracę obronił w czerwcu 1999r., i po wypełnieniu pozostałych procedur uzyskał stopień doktora nauk teologicznych.
Po powrocie ze studiów został skierowany do pracy w redakcji miesięcznika „Katecheta”, na stanowisku zastępcy redaktora naczelnego. Rok później, w roku 2000 został redaktorem naczelnym tego pisma. W tym czasie mieszkał i pracował duszpastersko w parafii Bożego Ciała w Poznaniu.
Bezpośrednio po przyjeździe ze studiów został poproszony o podjęcie posługi spowiednika i kierownika duchowego kleryków w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Okres ten trwał dwa lata, do sierpnia 2001 roku, kiedy został powołany na stanowisko ojca duchownego w tym seminarium.
Do roku 2006, dzielił pracę ojca duchownego w seminarium z pracą redakcyjną. Od roku 2006 do 2010 pracował jako adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W roku 2009 został wybrany zastępcą przewodniczącego, a w 2011 przewodniczącym Sekcji Ojców Duchownych Seminariów Diecezjalnych i Zakonnych.
W dniu 20 października roku został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitalnej w Poznaniu.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.