Kościół podpowiada niedouczonym
W trakcie procedury in vitro... Jakub Szymczuk /Foto Gość

Kościół podpowiada niedouczonym

Komentarzy: 12

jdud /rp.pl

GOSC.PL

publikacja 26.06.2013 11:19

Przed dwoma dniami przedstawiliśmy oświadczenie zespołu ds. bioetycznych episkopatu, zawierające listę publikacji naukowych, mówiących o niepożądanych skutkach zapłodnienia in vitro.

(czytaj: Konkretnie o niepożądanych skutkach in vitro)

„Rzeczpospolita” zapytała o ten dokument prof. Andrzeja Kochańskiego, który jest członkiem wspomnianego zespołu.

– Ta lista nie jest oczywiście zamknięta. To po prostu przegląd najważniejszych wiarygodnych publikacji na ten temat - powiedział genetyk z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN.  - Wydaje mi się, że osoby, które dziś mówią o tym, że in vitro nie powoduje żadnych zmian genetycznych, powinny się z tymi badaniami zapoznać – uważa profesor.

Wśród wymienionych w oświadczeniu 33 prac naukowych gazeta cytuje m.in. artykuł szwedzkich naukowców, z którego wynika, że u dzieci poczętych in vitro zaobserwowano wzrost liczby nowotworów – 53 przypadki przy wartości oczekiwanej 38 przypadków. W 18 przypadkach były to nowotwory krwi, najczęściej ostra białaczka limfoblastyczna.

„Rzeczpospolita” wróciła też do głośnej wypowiedzi ks. prof. Franciszka Longchamps de Berier, który mówił m.in., że zespoły wad genetycznych występują częściej u dzieci z in vitro niż u tych poczętych w sposób naturalny. Rzecznik praw dziecka Marek Michalak odpowiedział wówczas, że „żadne wiarygodne doniesienia naukowe nie potwierdzają opinii wyrażanych przez księdza profesora”.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona

Reklama

Reklama