Na specjalnej audiencji Ojciec Święty przyjął premiera Malty Josepha Muscata.
Stojący od marca na czele rządu lider Partii Pracy odwiedził także watykański Sekretariat Stanu. Jak poinformowano w wydanym przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej komunikacie, „w trakcie serdecznych rozmów przypomniano apostolskie korzenie Kościoła na Malcie oraz niezatarte znamię, jakie chrześcijaństwo pozostawiło w dziejach i kulturze ludności archipelagu”. Przypomniano też niezapomniane wizyty Jana Pawła II i Benedykta XVI na tych śródziemnomorskich wyspach.
„Podkreślono konieczność podtrzymania wartości chrześcijańskich, odwołując się do doniosłej roli, jaką pełni Kościół katolicki wraz ze swymi instytucjami o charakterze edukacyjnym i opiekuńczym – czytamy w komunikacie. – Wyrazem tego były liczne porozumienia zawarte między Stolicą Apostolską i Maltą, dotyczące m.in. nauczania religii w szkołach państwowych, szkół katolickich i własności kościelnej. Szczególny nacisk położono na porozumienie w sprawie cywilnych skutków małżeństw kościelnych, które będzie przedmiotem najbliższych rozmów między obu stronami”.
Podczas watykańskich rozmów premiera Malty Muscata nie zabrakło spraw międzynarodowych. Dotyczyły one sytuacji krytycznych w rejonie Morza Śródziemnego, roli Malty w Unii Europejskiej, a także zjawiska migracji w kierunku Europy, które angażuje zarówno Kościół, jak i rząd tego wyspiarskiego kraju.
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.
W jego sercu najbardziej zapisała się nadzieja, którą żyją Ukraińcy.
Papież powtórzył „nie” dla wojny, która niszczy wszystko, niszczy życie i wywołuje pogardę.
Należy pomagać osobom, aby mogły przejść tę drogę w sposób możliwie najsprawniejszy.
Kard. Stanisław Dziwisz w homilii podczas Mszy św. przy grobie papieża-Polaka.