Tej prawdziwej wolności, którą daje nam Duch Święty - powiedział papież.
Nie wolno nam bać się wolności danej nam przez Ducha Świętego. Podkreślił to papież Franciszek w czasie porannej Mszy, ostrzegając przed dwoma pokusami, przed jakimi staje dziś Kościół: wycofania się oraz niedojrzałej postępowości. W liturgii w kaplicy Domu św. Marty wzięli udział pracownicy Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
W homilii Ojciec Święty nawiązał do słów Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: „Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo”. Wskazują one na logikę ciągłości w historii zbawienia: prawo osiąga swą dojrzałość w Jezusie. Istnieje jednak pewien lęk przed wolnością, jaką daje nowe prawo Ducha. Prowadzi nas ono bowiem do nieustannego rozeznawania woli Bożej, a to może przestraszać. Stąd pokusa zatrzymania się w drodze, a nawet cofnięcia się w poszukiwaniu bezpieczeństwa.
„Mamy tu tę pokusę wycofania się, bo z tyłu czujemy się pewniej – wyjaśnił Franciszek. – Tymczasem pełne bezpieczeństwo jest w Duchu Świętym, który pcha nas do przodu, który daje nam tę ufność, jak powiada św. Paweł. I ta ufność od Ducha jest bardziej wymagająca, bo Jezus mówi: «Zaprawdę powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie». Jest bardziej wymagająca! Ale nie daje nam tej ludzkiej pewności. Nie mamy kontroli nad Duchem Świętym: to jest problem! I stąd ta pokusa”.
Z kolei pokusa „niedojrzałej postępowości” prowadzić może na manowce zerwania ze starą kulturą.
„Bierzemy stąd i stamtąd wartości danej kultury... – kontynuował papież. – Chcą ustanowić takie prawo? Śmiało! Chcą pójść naprzód z innym? Szerokiej drogi! A w końcu, jak powiadam, nie jest to prawdziwa postępowość, ale taka postępowość niedojrzała: niczym nastolatki, które chcą entuzjastycznie wszystkiego, a potem się potykają. To jak na pokrytej gołoledzią szosie samochód wpada w poślizg i wypada na pobocze... To druga pokusa tej chwili. My w tym momencie dziejów Kościoła nie możemy ani się cofać, ani jechać poboczem!”.
Ojciec Święty w przesłaniu do uczestników II zgromadzenia synodalnego Kościołów we Włoszech.
Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Papież, przyzywając Bożego Miłosierdzia, ponownie wezwał do modlitwy o dar pokoju.
Krótkie papieskie przesłania: do misjonarzy miłosierdzia i pielgrzymów z Czech.