Modlimy się za Kościół w Chinach

We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, otaczanej szczególną czcią w sanktuarium maryjnym w Sheshan koło Szanghaju na całym świecie obchodzony jest dziś Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach.

Jest to inicjatywa papieża Benedykta XVI. Modlitwy w intencji Kościoła w komunistycznych Chinach, gdzie Kościół cierpi prześladowania, odbędą się także w Polsce. Główne obchody - w Warszawie, w parafii św. Antoniego z Padwy (ul. Senatorska 31). O godz.17.30 zostanie odprawione nabożeństwo majowe, a o 18.00 - Msza św. Homilię wygłosi ks. dr Artur Wysocki z UKSW, znawca chrześcijaństwa w Chinach. Oprawę liturgiczną przygotują siostry ze Zgromadzenia Misyjnych Służebnic Ducha Świętego wraz z kształcącymi się w Polsce siostrami z tego kraju. Po Mszy zebrani wysłuchają prelekcji o. dr. Tomasza Szyszki SVD "Kościół katolicki w Chinach wczoraj i dziś".

Już wczoraj w Katowicach-Panewnikach (ul. Związkowa 20) odbyła się się sesja naukowa "Błogosławiony Gabriele Maria Allegra OFM Misjonarz Dalekiego Wschodu" poświęcona postaci beatyfikowanego w 2012 o. Gabriele M. Allegry (1907-1976), tłumacza Pisma Świętego na język chiński, oraz historii i obecnej sytuacji Kościoła katolickiego w Chinach. Sesję zorganizowało Wyższe Seminarium Duchowne Zakonu Braci Mniejszych.

Instytucją, która w Polsce w sposób szczególny zajmuje się pomocą Kościołowi w Chinach jest Stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma SJ (www.sinicum.pl). Skupia ono księży i siostry zakonne zaangażowane w prace na rzecz rozwoju Kościoła w tym kraju. "Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach ma być wyrazem jedności z katolikami w tym kraju, solidarności z Kościołem, który wciąż cierpi prześladowania" – powiedział KAI za o. Antoni Koszorz SVD, prezes Stowarzyszenia.

Ks. dr Dariusz Klejnowski-Różycki, wiceprezes Stowarzyszenia zwraca uwagę, że ważne jest także angażowanie parafii na rzecz modlitwy za prześladowanych chińskich chrześcijan. "Chcemy budować świadomość, że Kościół to nie tylko nasza diecezja ale też np. Chiny, gdzie katolicy żyją w warunkach prześladowania i to perfidnego" – powiedział KAI opolski kapłan. "Jesteśmy bardzo przekonani co do sensowność naszych działań, więc je pokornie podejmujemy, a owoce należą do Pana Boga" – dodaje ks. Klejnowski-Różycki. Uważa on, że Kościół w Polsce nie ma wystarczającej świadomości misyjnej i dlatego on sam wciąż pozostaje zaledwie jednym z kilku w Polsce księży-sinologów.

Wiceprezes Sinicum ocenia także, że Polacy przeżywają wiarę na sposób zbyt sentymentalny – pod wpływem kazania potrafią okazać hojność wobec potrzebujących, natomiast nie są zbyt skłonni do działania systematycznego, do zawiązywania stowarzyszeń czy organizacji, które pomagają konstruktywnie i systemowo.

Stowarzyszenie rozesłało do wszystkich polskich parafii informacje o Kościele w Chinach i zachętę do włączenia się w modlitwę w intencji tamtejszych wiernych. Proboszczowie otrzymali teksty modlitwy, komentarze do Mszy Świętej, modlitwę wiernych, propozycje do homilii i nabożeństw majowych.

Sinicum podejmuje także szereg innych inicjatyw popularyzujących wiedzę o Kościele w Chinach. Z adresu www.ssi.edu.pl/china/katechezy.pdf można pobrać elektroniczną wersję książki "Chińskie katechezy" (w opracowaniu ks. z Klejnowskiego-Różyckiego). Jest to zbiór konspektów katechez (od szczebla przedszkolnego, poprzez wszystkie poziomy szkół do studentów) związanych z tematyką chińską, napisanych głównie przez studentów Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.

Do każdej katechezy dołączone są linki z prezentacjami multimedialnymi, muzyką, obrazami zamieszczonymi w Internecie, ułatwiającymi aktywizowanie słuchaczy. Zachęcamy księży i katechetów do skorzystania z tej propozycji.

Z inicjatywy Stowarzyszenia oraz Komisji Episkopatu ds. Misji, 22-23 czerwca w Galerii Porczyńskich w Warszawie odbędzie się wystawa obrazów "Chińskie oblicza Matki Bożej" autorstwa chińskiego malarza Gary Chu Kar Kui. W sobotę, 22 czerwca o godz. 16.00 przewidziane jest spotkanie z artystą i prelekcja nt. chińskiej sztuki chrześcijańskiej.

Ks. Klejnowski-Różycki, który jest adiunktem na Katedrze Teologii Dogmatycznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego zwraca uwagę, że studenci jego wydziału przygotowali wiele haseł w Wikipedii dotyczących teologii i teologów chińskich. Celem było ukazanie problematyki związanej z Kościołem w Chinach oraz rozpowszechnienia wiedzy na ten temat.

W Polsce wydawany jest także kwartalnie biuletyn informacyjny "Chiny Dzisiaj" (chinydzisiaj.ecclesia.org.pl), poświęcony problematyce religii w tym kraju, ze szczególnym uwzględnieniem chrześcijaństwa, a zwłaszcza Kościoła katolickiego w Chińskiej Republice Ludowej. Pismo wydaje Sinicum przy współpracy z Komisją Episkopatu Polski ds. Misji, Polska Prowincję Zgromadzenia Słowa Bożego oraz Polską Prowincję Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego.

Stowarzyszenie Sinicum zachęca do stałego, aktywnego włączenia się w pomoc duchową, organizacyjną i materialną Kościołowi w Chinach poprzez członkostwo wspierające w Stowarzyszeniu Sinicum im. Michała Boyma S. Organizacja ta pomaga m.in. w kształceniu chińskich sióstr zakonnych i kleryków w Polsce.

Warto wspomnieć, że Kościół w naszym kraju pomaga w kształceniu chińskich sióstr zakonnych, kleryków i świeckich. Sześć lat temu zaproszono cztery zakonnice z lokalnych zgromadzeń do odbycia studiów teologicznych, dwie z nich wróciły już do Chin, na ich miejsce przybyły dwie kolejne. Także młodzież polska związana z ruchem oazowym od lat wyjeżdża do Chin głosząc tam rekolekcje.

W Polsce studiuje też dwóch chińskich kleryków: jeden w seminarium księży werbistów w Pieniężnie (30 czerwca przyjmie on z rąk bp. Jerzego Mazura święcenia diakonatu) drugi u ojców dominikanów w Krakowie. Na zaproszenie Ruchu Światło-Życie, do Krościenka nad Dunajcem przybędzie w lipcu siedmioosobowa grupa młodzieży. Natomiast we wrześniu z inicjatywy Kościoła w Polsce odbędzie się seminarium dla chińskich sióstr zakonnych na temat życia zakonnego. Przybędą przełożone i odpowiedzialne za formację z 15 zgromadzeń, które odwiedzają m.in. Warszawę, Jasną Górę i Łagiewniki.

"Katolicy z Chin wiedząc o naszych modlitwach są bardzo wdzięczni. Świadomość, że ktoś inny modli się w ich intencji jest dla nich niesamowitym wsparciem i siłą do przetrwania trudnych sytuacji, których nie brakuje" – podkreśla s. Aleksandra Huf SSpS, jedna z organizatorek pomocy dla Kościoła w Chinach.

Ks. Antoni Koszorz zwraca uwagę, że nie sposób opisywać Kościoła katolickiego w Chinach w kategoriach czarno-białego podziału na Kościół wierny Stolicy Apostolskiej i podporządkowane komunistom Katolickie Stowarzyszenie Patriotów Chińskich.

"Sytuacja jest bardziej skomplikowana, natomiast zarówno Jan Paweł II jak i Benedykt XVI zwracali się do jednego Kościoła w Chinach" – podkreśla werbista. Przypomina, że w liście z 2007 r. Benedykt XVI wzywał do pojednania pomiędzy Kościołem mającym mandat komunistycznych władz i tym podziemnym, który dochowuje większej wierności Papieżowi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama