Mimo niechęci zmarłego do Kościoła
O potrzebie jedności i pokoju w Wenezueli mówił arcybiskup Caracas kard. Jorge Urosa Savino w swoim rzymskim kościele tytularnym Santa Maria ai Monti (Matki Bożej na Górach). Przewodniczył tam 8 marca żałobnej Mszy św. za zmarłego kilka dni wcześniej prezydenta Hugo Chaveza. Odbyła się ona już po zakończeniu popołudniowej kongregacji generalnej, w której główny celebrans brał udział jako jeden z kardynałów-elektorów.
Metropolita stolicy Wenezueli wezwał obecnych na liturgii rodaków, by modlili się za ojczyznę i o pokojowe rozwiązanie dzielących ją konfliktów. Zachęcił też do modlitwy o rychły wybór nowego Papieża i o to, by był to człowiek „według Bożego serca”.
Kardynał nie wspomniał o napięciach między episkopatem a zmarłym prezydentem, którego kontrowersyjna, lewicowa polityka często była krytykowana przez Kościół. W rozmowie po Mszy z przybyłymi na nią dziennikarzami przyznał jednak, że jego kraj jest głęboko podzielony.
Napięcia przycichły nieco w ostatnich miesiącach, gdy prezydent zmagał się ze śmiertelną chorobą. O tym jednak, że nadal się utrzymują, świadczy też nieobecność korpusu dyplomatycznego na Eucharystii pod przewodnictwem prymasa Wenezueli. Ambasady tego kraju we Włoszech i przy Stolicy Apostolskiej zorganizowały kilka godzin wcześniej osobną Mszę żałobną w innym rzymskim kościele - San Lorenzo in Damaso.
Papież potwierdził swoją bliskość i solidarność z ludnością palestyńską
Potwierdza: chce wziąć udział w obchodach 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego.
Jedność między wierzącymi w Chrystusa jest jednym ze znaków Bożego daru pocieszenia.
To odpowiedź na prośbę Leona XIV, by „działać, jak najszybciej”.
Przebywający na urlopie Papież zatwierdził dziś kilka ważnych nominacji.
We wtorek rano Leon XIV odprawił Mszę św. w kaplicy posterunku karabinierów w Castel Gandolfo.
Poświęcił czas na indywidualną rozmowę z każdą z nich i wspólną modlitwę.