W poniedziałek, gdy rozpoczną się w Watykanie kongregacje kardynałów, czyli ich posiedzenia zwoływane w okresie wakatu w Stolicy Apostolskiej, nie zapadnie jeszcze decyzja o terminie konklawe - poinformował w piątek watykański rzecznik ks. Federico Lombardi.
W związku z rozpoczęciem wakatu po abdykacji Benedykta XVI dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano zwołał pierwszą kongregację ogólną, czyli posiedzenie wszystkich purpuratów, na poniedziałek na godzinę 9.30 w Auli Synodu Biskupów.
Następne posiedzenie odbędzie się tego dnia o godzinie 17.
Na mocy konstytucji apostolskiej Jana Pawła II "Universi dominici gregis" o wakacie w Stolicy Apostolskiej i wyborze biskupa rzymskiego w tym okresie codziennie mają odbywać się kongregacje kardynałów. Na tych posiedzeniach podejmowane będą różne decyzje dotyczące bieżących spraw, funkcjonowania Watykanu i przygotowania konklawe.
Kongregacje są dwojakiego rodzaju: ogólne, czyli obowiązkowe dla całego Kolegium Kardynalskiego, i tzw. partykularne. W skład kongregacji partykularnej wchodzi kardynał kamerling kard. Tarcisio Bertone oraz trzech purpuratów wylosowanych spośród elektorów przybyłych do Rzymu na konklawe. Praca tych trzech kardynałów, nazywanych asystentami, ustaje po trzech dniach, a ich miejsce zajmują następni, zawsze w drodze losowania. W czasie obrad tego gremium podejmowane są decyzje w bieżących sprawach o mniejszym znaczeniu.
Najważniejszym zadaniem Kolegium Kardynalskiego jest wyznaczenie daty konklawe i jego przygotowanie.
Według nieoficjalnych informacji najbardziej prawdopodobnym terminem rozpoczęcia wyboru papieża jest 11 marca.
W liście rozesłanym w piątek do kardynałów w związku z rozpoczęciem wakatu w Stolicy Apostolskiej kard. Sodano napisał, że kongregacje będą zbierać się do czasu, aż do Rzymu przyjadą wszyscy kardynałowie elektorzy. Wcześniej Watykan informował, że w konklawe udział weźmie 115 elektorów.
Watykański rzecznik powiedział, że nie wie, ilu kardynałów elektorów przybyło już do Rzymu.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.