Przemyśl podziękuje za Benedykta XVI

W czwartek, 28 lutego, w archikatedrze w Przemyślu zostanie odprawiona msza św. dziękczynna za pontyfikat Benedykta XVI. Będzie jej przewodniczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp Józef Michalik.

W tym samym dniu msze św. dziękczynne odprawione zostaną również we wszystkich parafiach archidiecezji przemyskiej. W czwartek o godz. 20 papież ustąpi z funkcji.

W wydanym zarządzeniu metropolita przemyski zaleca także "wytrwałą modlitwę o wybór nowego papieża". W tej intencji w kościołach archidiecezji "przynajmniej raz winna być sprawowana msza św.".

Z kolei w niedzielę 3 marca w kościołach archidiecezji, podczas mszy św. przed błogosławieństwem, o dar mądrości dla kolegium kardynałów na czas konklawe odmawiana będzie litania do św. Józefa, patrona Kościoła.

"Z chwilą rozpoczęcia okresu sede vacante, tj. od dnia 28 lutego godz. 20 aż do momentu ogłoszenia wyboru nowego biskupa Rzymu w modlitwie eucharystycznej nie wymienia się imienia papieża, opuszczając ten fragment modlitwy wstawienniczej za Kościół" - czytamy w zarządzeniu metropolity przemyskiego.

11 lutego, podczas konsystorza w Watykanie papież Benedykt XVI ogłosił, że ustąpi 28 lutego o godzinie 20. "Po wielokrotnym rozważeniu w moim sumieniu w obliczu Boga nabrałem pewności, że moje siły z powodu zaawansowanego wieku nie wystarczą, by pełnić w odpowiedni sposób posługę Piotrową" - powiedział wtedy Benedykt XVI, który w kwietniu skończy 86 lat.

Po rezygnacji Benedykta XVI w Stolicy Apostolskiej rozpocznie się sede vacante(łac. przy nieobsadzonej stolicy), która potrwa do wyboru nowego papieża podczas konklawe. W tym okresie tymczasowo władzę przejmuje Kolegium Kardynalskie, a administrację Watykanu - kardynał kamerling.

Według źródeł historycznych jest to pierwszy przypadek dobrowolnej rezygnacji papieża od XIII wieku, kiedy to ustąpił po kilku miesiącach pontyfikatu benedyktyński zakonnik Celestyn V. Nastąpiło to w grudniu 1294 roku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg