W Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oficjalnie złożono dokumentację dotyczącą potrzebnego do kanonizacji Jana Pawła II przypadku uzdrowienia - podał w piątek portal Vatican Insider. Oznacza to rozpoczęcie ważnego etapu procesu kanonizacyjnego.
Dokumentację złożył postulator procesu ksiądz Sławomir Oder.
Szczegóły tego niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia uzdrowienia nie są znane, gdyż pracom towarzyszy całkowita dyskrecja, a zaangażowane w nie osoby mają obowiązek zachowania milczenia.
Przypadek ten był tematem rozmowy metropolity krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza z prefektem kongregacji kardynałem Angelo Amato pod koniec stycznia w Rzymie. Jak wiadomo osobistemu sekretarzowi polskiego papieża zależy na jak najszybszej kanonizacji.
Teraz w kongregacji zostanie dokonana ocena zaprezentowanego sygnału o możliwym cudownym uzdrowieniu i zapadnie decyzja, czy spełnia on wszystkie wymagane kryteria, by mogła się nim zająć komisja lekarzy. W dalszej kolejności, gdyby przypadek został zaakceptowany, trafi do komisji teologów i kardynałów.
Teoretycznie, jak zauważa watykanista Andrea Tornielli, abdykacja Benedykta XVI nie powinna opóźnić procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II. Na razie watykańska kongregacja pracuje normalnie, przynajmniej do daty ustąpienia papieża, czyli 28 lutego. Być może spowolnienia należy spodziewać się w czasie konklawe i na początku pontyfikatu nowego papieża.
W związku z zaistniałą sytuacją trudno przewidzieć, kiedy proces może się zakończyć i kiedy może dojść do kanonizacji. Nikt nie podaje nawet przybliżonych terminów.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.