Zmarł twórca watykańskiej Ostpolitik

W Rzymie w wieku 95 lat zmarł kard. Giovanni Cheli, były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących.

Był bliskim współpracownikiem kard. Casarolego i jednym z głównych architektów watykańskiej Ostpolitik. W imieniu Stolicy Apostolskiej prowadził pertraktacje z komunistycznymi reżimami w Europie. To on na przykład w 1971 r. przekonał kard. Mindszenty’ego do opuszczenia Węgier i przygotował jego ewakuację z amerykańskiej ambasady w Budapeszcie, w której przez 15 lat się chronił.

Kard. Cheli pochodził z Piemontu. Był dyplomatą. Pracował w nuncjaturach w Gwatemali, Hiszpanii i Rzymie. Był potem stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy ONZ, a w 1986 r. Jan Paweł II powierzył mu kierownictwo dykasterii ds. migrantów i podróżujących. Jako duszpasterz przez całe życie był związany ze skautami. Wspomina o tym Papież w telegramie kondolencyjnym. „Pozostawił po sobie świadectwo życia poświęconego konsekwentnemu i wielkodusznemu wypełnianiu swego powołania jako kapłan myślący o potrzebach wiernych, a zwłaszcza o formacji chrześcijańskiej młodzieży” – napisał Benedykt XVI.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama