Odmawiać Komunii proaborcyjnym politykom

Legalizacja aborcji w Irlandii przyczyni się do wykreowania „kultury śmierci” – ostrzegł kard. Raymond Burke, prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.

W rozmowie na łamach „Catholic Voice”, watykański „minister sprawiedliwości” przyznał, że boi się o los Irlandii i zachęca, by biskupi tego kraju w zgodzie z prawem kanonicznym odmawiali politykom proaborcyjnym Komunii świętej. Purpurat zabierając głos w debacie nt. groźnych konsekwencji legalizacji aborcji w Irlandii przypomniał, że księża wciąż mogą dyscyplinować polityków popierających ustawy liberalizujące zabijanie dzieci nienarodzonych. „Tym, którzy z uporem tkwią w jawnym grzechu ciężkim nie powinno się pozwalać na przyjmowania Komunii świętej. Niewątpliwie aborcja jest jednym z najcięższych jawnych grzechów” – powiedział kard. Burke, przypominając treść artykułu Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 915).

„Dopóki polityk katolicki nadal popiera ustawodawstwo zachęcające do aborcji lub innego zła, powinno się mu odmawiać Komunii świętej” – dodał kard. Burke i zaznaczył, że biskupi diecezjalni powinni „jasno uczyć w tej sprawie” i zachęcać swoich kapłanów, by dbali o zachowanie dyscypliny kościelnej.

Po nagłośnieniu przez główne irlandzkie media przypadku śmierci Savity Halappanavar, której szpital miał odmówić dokonania aborcji, minister zdrowia Irlandii dr James Reilly zapowiedział ostatnio przygotowanie regulacji prawnych dopuszczających aborcję. W proteście przeciwko planom legalizacji aborcji w Irlandii, w styczniu br. w stolicy tego kraju odbyła się manifestacja. Wzięło w niej udział ponad 25 tys. osób.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama