Wieczernik znakiem i nadzieją jedności chrześcijan

Wieczernik był miejscem ekumenicznego spotkania w piątym dniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Jerozolimie.

W liturgii przygotowanej przez benedyktynów z opactwa na Syjonie wzięli udział przedstawiciele lokalnych Kościołów oraz pielgrzymi z różnych stron świata.

Ekumeniczna celebracja w historycznym miejscu Ostatniej Wieczerzy była najbardziej charakterystycznym momentem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Jerozolimie. Komentując słowa Chrystusa „Nie nazywam was sługami lecz przyjaciółmi” (por. J 15,15) o. Gregory Collins, benedyktyński opat wspólnoty na Syjonie, powiedział, że „Bóg szuka relacji przyjaźni, a nie poddaństwa”.

Dla licznych uczestników samo sanktuarium Wieczernika było szczególnym symbolem daru wiary i nadzieją jedności. W modlitwie często podkreślano, że to miejsce, gdzie została ustanowiona Eucharystia i przekazany dar Ducha Świętego, jest znakiem komunii i przyjaźni Boga z człowiekiem.

W tym roku w organizację ekumenicznej modlitwy w Jerozolimie włączyli się anglikanie, Ormianie, luteranie, melchici, wspólnoty syryjska i etiopska oraz katolicy obrządku łacińskiego, którzy przygotowali nabożeństwo we franciszkańskim kościele Najświętszego Zbawiciela na Starym Mieście.

Chrześcijanie w Jerozolimie stanowią niedużą społeczność, podzieloną na różne Kościoły i wyznania. Głównym aspektem działalności ekumenicznej jest codzienny kontakt między chrześcijanami, opierający się na braterskich relacjach i spontanicznej bezpośredniości. Pozwala to na lepsze poznawanie się i okazywanie wzajemnego szacunku braciom innych wspólnot. Przykładem praktycznego ekumenizmu są m.in. wizyty z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama