Uroczystości ku czci św. Henryka, patrona Finlandii, są okazją do dorocznej wizyty w Rzymie ekumenicznej delegacji z tego kraju.
Tradycyjnie przedstawiciele tamtejszych wspólnot chrześcijańskich zostali przyjęci na audiencji przez Benedykta XVI.
Papież wskazał, że w tym roku ich wizyta w Wiecznym Mieście przypada w wigilię rozpoczynającego się 18 stycznia tygodnia modlitw o jedność chrześcijan, którego tematem będzie pytanie: „Czego żąda Pan od Ciebie?”. Jego inspiracją jest tekst z Księgi Micheasza (Mi 6,6-8), w którym prorok przypomina, że właściwa odpowiedź polega na pełnieniu sprawiedliwości, umiłowaniu życzliwości i pokornym obcowaniu z Bogiem. Dokonuje się to przez posłuszeństwo Jego zbawczym słowom i ufność w Jego miłosierny plan. Ma to być pomocne nie tylko w naszym życiu wiarą, ale także w „ekumenicznej podróży na drodze ku pełnej i widzialnej jedności wszystkich chrześcijan”.
„Postęp na drodze ekumenicznej komunii wymaga od nas, byśmy jeszcze bardziej zjednoczyli się w modlitwie, a także jeszcze bardziej zobowiązali do dążenia do świętości i jeszcze większego zaangażowania w badania teologiczne i współpracę w służbie sprawiedliwego i braterskiego społeczeństwa. Na tych drogach duchowego ekumenizmu w pełni obcujemy z Bogiem i z innymi w sprawiedliwości i miłości (por. Mi 6,8), gdyż, jak mówi Wspólna Deklaracja w Sprawie Nauki o Usprawiedliwieniu, «zostajemy przyjęci przez Boga i otrzymujemy Ducha Świętego, który odnawia nasze serca, uzdalnia nas i wzywa do pełnienia dobrych uczynków»” – przypomniał Papież.
Benedykt XVI wyraził nadzieję, że wizyta w Rzymie ekumenicznej delegacji z Finlandii umocni wzajemne relacje między różnymi wyznaniami chrześcijańskimi w tym kraju. Wyraził też pragnienie, by wszyscy tamtejsi wyznawcy Chrystusa żyli światłem Ewangelii i rozświetlali nim ważne zagadnienia moralne dzisiejszego społeczeństwa.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.