Św. Augustyn tłumaczony na arabski

Do czytelników jego najważniejsze dzieła będą docierały przez internet

Na język arabski przetłumaczono wybór najbardziej znaczących tekstów św. Augustyna. Przekładu dokonano staraniem włoskich augustianów z Genui. Będzie on rozpowszechniany drogą internetową.

Inicjatywa ma na celu zbliżenie między chrześcijanami i muzułmanami przez udostępnienie wyznawcom islamu tekstów wielkiego chrześcijańskiego myśliciela. Jest odpowiedzią na prośbę, którą 11 lat temu wyraził prezydent Algierii Abdelaziz Buteflika przy okazji zorganizowanego przez siebie w 2001 r. w Algierze kolokwium o św. Augustynie z udziałem uczonych należących do obu religii.

Ten ojciec Kościoła łacińskiego żył w północnej Afryce, w obecnej Algierii. Tereny te zamieszkują dziś głównie muzułmanie. Jednak w jego czasach, na przełomie IV i V wieku, a więc jeszcze przed wystąpieniem Mahometa, były chrześcijańskie. Augustyn określał siebie mianem Afrykańczyka. Dlatego zapoznawanie z jego postacią daje szansę zbliżenia i dialogu z północnoafrykańskimi muzułmanami, którzy mogą go uznać za swego rodaka.

Władze Algierii ze względów politycznych zwracają ostatnio większą uwagę na przedislamskie dzieje kraju. Oprócz wspomnianego kolokwium o św. Augustynie można też wymienić wkład finansowy władz w prace remontowe przy bazylice pod jego wezwaniem w mieście Annaba. Jest to dawna Hippona, gdzie przed szesnastu wiekami był on biskupem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama