Komunia głęboka choć niedoskonała

Katolików i prawosławnych łączy „komunia głęboka i rzeczywista, chociaż jeszcze niedoskonała. Opiera się ona nie na ludzkich racjach kurtuazji czy konwenansu, ale na wspólnej wierze w Pana Jezusa Chrystusa” – pisze Benedykt XVI do patriarchy Konstantynopola na dzisiejsze święto Apostoła Andrzeja.

Papieskie przesłanie przekazał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Kard. Kurt Koch stoi na czele watykańskiej delegacji, która zgodnie z trwającą już od ponad 40 lat, od 1969 r. tradycją udała się do Stambułu na obchody ku czci patrona prawosławnego patriarchatu.

„Chrystusowa Ewangelia zbawienia dotarła do nas dzięki słowu i świadectwu apostołów, przypieczętowanemu męczeńską krwią – pisze Benedykt XVI. – Polegając na tym trwałym fundamencie, możemy ufnie postępować razem drogą, która prowadzi do przywrócenia pełnej komunii”. Ojciec Święty przypomina, że na tej drodze zostały dokonane liczne postępy. Wyraża wdzięczność Patriarsze Ekumenicznemu za jego osobisty wkład na tym polu. Wymienia też jego październikową wizytę w Rzymie i udział w otwarciu Roku Wiary.

„Chociaż droga, jaką musimy przejść, może się jeszcze wydawać długa i trudna, nasza intencja, by iść w tym kierunku, pozostaje niezmienna” – stwierdza Papież. Zwraca uwagę, że z patriarchą Bartłomiejem zawsze był w pełni zgodny co do tego, jakie najpilniejsze wyzwanie stoi dziś przed nami. Jest nim to, co mamy czynić, aby orędzie miłosiernej miłości Boga dotarło do człowieka naszych czasów, tak często niezdolnego do głębszej refleksji nad sensem własnego życia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • gosc-i-mira
  01.12.2012 16:04
  A ja wierzę, że będzie pełna komunia między nami. Chciałabym doczekać tego. I nasze i prawosławne obrządki religijne są piękne i mają tyle wspólnego. W prawosławiu jest bogatsza msza święta i przepiękne śpiewy. Obyśmy znaleźli wspólną drogę.
 • katolik
  01.12.2012 16:48
  Wierzysz, że jest jeden Bóg? Słusznie czynisz - lecz także i złe duchy wierzą i drżą.
  (List Jakuba 2:19)
  To też głęboka komunia z diabłem???
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.