Kościół w Belgii obchodzi 80. rocznicę objawień Matki Bożej w Beauraing. Między 29 listopada 1932 r. i 3 stycznia 1933 r. „Maryja ze złotym sercem” ukazała się 33 razy pięciorgu dzieciom z tej wioski.
Jedno z nich, 89-letnia Gilberte Degeimbre nadal żyje i była obecna na dzisiejszych uroczystościach rocznicowych pod przewodnictwem abp. André-Josepha Léonarda z Brukseli.
Biała postać, w której dzieci rozpoznały Maryję, miała rozpostarte ramiona. Widać było jej serce, którego barwa przypominała złoto. Przekazywała dzieciom przesłania, m.in. „Nieustannie się módlcie”, „Nawrócę grzeszników”, „Jestem Niepokalaną Dziewicą”, „Jestem Matką Bożą, Królową Nieba” i „Niech przybywają tu pielgrzymki”.
Spokojna dotąd wioska Beauraing (obecnie miasteczko liczące 3 tys. mieszkańców) stała się ośrodkiem pielgrzymkowym, do którego co roku przybywa 250-300 tys. wiernych. W 1943 r. miejscowy biskup André-Marie Charue z Namur wydał dekret zatwierdzający kult Matki Bożej z Beauraing. W 1947 r. rozpoczęto budowę sanktuarium, zaś dwa lata bp Charue uznał nadprzyrodzony charakter objawień. W 1968 r. po rozbudowie, został oddany do użytku górny kościół (dziś mający tytuł bazyliki) wraz z wielką kryptą.
Beauraing znajduje sie w prowincji Namur, tuż przy granicy z Francją. Główne zgromadzenia pielgrzymów odbywają się 15 oraz 21-22 sierpnia. Do sanktuarium prowadzi 19 dróg pątniczych. Do 2007 r. do sanktuarium przybywają grupy Odnowy w Duchu Świętym, organizowane są tu tridua modlitewne i rekolekcje. Gromadzą się tam m.in. grupy chorych i rodziny ze wspólnoty Emmanuel. Zdarzają się również cudowne uzdrowienia za przyczyną Matki Bożej.
Sędziwa Gilberte Degeimbre niestrudzenie opowiada o pięknie swego spotkania z Maryją. Według niej, najważniejszym przesłaniem z Beauraing jest wezwanie do „uczynienia z każdej chwili swego życia nieustannej modlitwy”.
Przeczytaj reportaż GN z 2007 r.: Złoto dla grzeszników
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.