Nowy dyrektor Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II

Ks. Dariusz Raś, proboszcz bazyliki mariackiej i były sekretarz metropolity krakowskiego został powołany na dyrektora Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach.

Wręczenie aktu powołania nowemu dyrektorowi odbyło się 28 listopada w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie. Funkcję dyrektora ks. Raś będzie łączył z godnością archiprezbitera kościoła mariackiego w Krakowie.

W październiku br. Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję o odwołaniu ks. Pawła Danka z funkcji dyrektora Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Jako powód podano utratę zaufania do dyrektora i jego prac. Nowym kandydatem na to stanowisko był ks. Dariusz Raś, obecny proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie, były sekretarz metropolity krakowskiego, kard. Stanisława Dziwisza. Kandydatura ta została wówczas przedstawiona Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego i została przez niego zaakceptowana. Ks. Raś został powołany w trybie bez konkursu. Proces wyboru dyrektora zatwierdzili zgodnie wszyscy partnerzy odpowiedzialni za muzeum: krakowska kuria, gmina Wadowice, województwo małopolskie i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ks. Dariusz Raś (ur. 1969 r.) został wyświęcony w 1994 roku. Po krakowskim seminarium przez kilka lat był wikarym w Libiążu. Stamtąd dzisiejszy kardynał Kazimierz Nycz wysłał go na studia, na uniwersytet Santa Croce w Rzymie (Papieski Uniwersytet św. Krzyża), gdzie studiował komunikację społeczną i obronił doktorat. Po powrocie do Krakowa przez krótki czas był dyrektorem Radia Plus. Po objęciu diecezji przez abpa Stanisława Dziwisza w 2005 roku został jego sekretarzem. Jest asystentem Katedry Teologii Mediów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła.4 listopada 2011 roku został mianowany proboszczem (archiprezbiterem) Bazyliki Mariackiej.

Obecnie Dom Rodzinny Jana Pawła II, budynek w którym urodził się Karol Wojtyła, przechodzi remont. Pogłębiono piwnice, wzmocniono stropy, założono nowe instalacje i podniesiono dach. Rozpoczęła się aranżacja wystawy i tworzenie nowego wystroju Muzeum. W lutym br. zainstalowano tu replikę Drzwi Świętych z bazyliki św. Piotra na Watykanie. Będzie to jeden z najważniejszych elementów nowej ekspozycji. Do Wadowic dotarła również replika Krypty św. Leonarda z Katedry Królewskiej na Wawelu. Gromadzona jest także ziemia z miejsc, które odwiedził bł. Jan Paweł II.

Celem działalności wadowickiego muzeum ma być upamiętnianie, zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa oraz przesłania Jana Pawła II, a także inspirowanie nowych inicjatyw kulturalnych i społecznych o wymiarze uniwersalnym. Mają powstać specjalne ekspozycje oraz multimedialne prezentacje papieskich encyklik. Będą też sale poświęcone pierwszym latom kapłaństwa Jana Pawła II. W ramach muzeum zostanie także urządzona Izba Pamięci Żydów Wadowickich.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg