Zaproszenie na lipcowe spotkanie w Rio de Janeiro od 23 do 28 lipca 2013 r. ponawia Papież w orędziu na 27. Światowy Dzień Młodzieży.
Przypomina, że jego wymowny symbol to dominująca nad tym brazylijskim miastem monumentalna figura Chrystusa Odkupiciela z ramiona szeroko otwartymi na wszystkich, którzy doń przychodzą. Benedykt XVI nawiązuje do hasła przyszłorocznego Dnia Młodzieży, którym jest wciąż aktualny po dwóch tysiącach lat nakaz misyjny: „Idźcie i czyńcie uczniami wszystkie narody” (por. Mt 28, 19). Zwraca uwagę, że przygotowania do spotkania w Rio de Janeiro zbiegają się z Rokiem Wiary.
Papież przytacza słowa bł. Jana Pawła II: „Wiara umacnia się, gdy jest przekazywana!” (encyklika Redemptoris missio, 2). Dodaje przy tym, że nie można być naprawdę wierzącym, nie ewangelizując. Przypomina wkład licznych młodych w głoszenie Dobrej Nowiny, takich jak wielki XVI-wieczny apostoł Ameryki, hiszpański jezuita bł. José de Anchieta, który nie mając nawet 20 lat wyruszył na misje do Brazylii. Benedykt XVI wskazuje młodym, że to oni są pierwszymi misjonarzami swych rówieśników. Być misjonarzem to przede wszystkim być uczniem Chrystusa, słuchać Jego Słowa i przekazywać odważnie otrzymaną wiarę. Trzeba dotrzeć do tych, którzy są daleko czy to geograficznie, czy dlatego, że nie poznali jeszcze Boga lub żyją tak, jakby Go nie było. Ojciec Święty zwraca uwagę na konieczność oparcia w modlitwie i sakramentach, a także zachęcania innych do ich przyjmowania. Przypomina, że w pewnych regionach świata brak wolności religijnej i również młodzi za wiarę w Chrystusa płacą nawet życiem.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.