Poznań: IV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Msza święta w intencji Egiptu, Noc Świadków i akcja informacyjna - składają się na poznańskie obchody IV Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym "Pokój dla Egiptu", które w niedzielę rozpoczną się w poznańskiej archikatedrze.

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym to święto obchodzone w Kościele katolickim w Polsce od 2009 roku w każdą drugą niedzielę listopada, kiedy to katolicy modlą się w intencji chrześcijan prześladowanych współcześnie na całym świecie. W tym roku polscy katolicy pomodlą się za pokój dla Egiptu. W Poznaniu obchody tej ogólnopolskiej akcji są współorganizowane przez Fundację Św. Benedykta, która w czwartek zorganizowała konferencję prasową w tej sprawie.

Poznańskie obchody rozpocznie msza święta; ich zwieńczeniem będzie wizyta w Poznaniu w piątek 16 listopada rektora seminarium w Kairze ks. Shenouda Shafik Andrewsa. Wieczorem tego samego dnia odbędzie się Noc Świadków - spotkanie modlitewne, podczas którego wspominane będą osoby, które zginęły za wiarę w ostatnim roku.

"Wielu ludzi w Egipcie, w tym także chrześcijanie, wiązali z arabską wiosną wielkie nadzieje, jednak sytuacja okazała się odmienna od marzeń. Środowiska radykalnych islamistów uznały, że to okazja do wprowadzenia w całym kraju prawa szariatu, co ogranicza prawa chrześcijan. Zdarza się, że manifestacje pokojowe chrześcijan są pacyfikowane przez służby porządkowe, które także nie chronią chrześcijan, gdy oni stają się obiektem napaści ze strony muzułmanów" - powiedział na konferencji przewodniczący rady Fundacji Św. Benedykta Zbigniew Czerwiński.

Do największych akcji antychrześcijańskich należała masakra pokojowej demonstracji koptów (egipskich chrześcijan) w Kairze w październiku 2011 roku; podczas jej tłumienia zginęło 30 osób, a 300 zostało rannych.

Dzięki wspólnym modlitwom i akcji informacyjnej organizatorzy Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym chcą uzmysłowić polskim chrześcijanom, że Egipt to - poza Palestyną - jedyne miejsce, gdzie przebywała Święta Rodzina i warto podczas wizyt w Egipcie o tym pamiętać. Chcą też, aby Polacy pisali listy interwencyjne w sprawie prześladowania chrześcijan do egipskich władz. "Może to się okazać skutecznym środkiem nacisku, bo przecież Polacy często odwiedzają Egipt, a turystyka to jedna z najważniejszych dziedzin egipskiej gospodarki" - powiedział Czerwiński.

Fundacja Św. Benedykta powstała w Poznaniu w 2005 roku. Jej podstawowym celem jest działalność na rzecz cywilizacji chrześcijańskiej. Fundacja wydaje m.in. pismo Christianitas oraz prowadzi serwis internetowy christianitas.pl. Każdego roku w kwietniu organizuje spotkania modlitewne za prześladowanych chrześcijan.

Według danych organizacji "Pomoc Kościołowi w Potrzebie", co roku 170 tys. chrześcijan oddaje życie za wiarę, a 200 mln jest brutalnie prześladowanych; w ponad 75 krajach świata łamie się prawo do wolności religijnej, a 350 mln chrześcijan poddawanych jest różnym formom dyskryminacji (dane na podstawie raportu o prześladowaniach chrześcijan w latach 2007/2008 "Prześladowani i zapomniani").

Pomoc Kościołowi w Potrzebie powstała w Belgii w 1947 roku. Założył ją holenderski norbertanin o. Werenfried van Straaten (1913-2003). W 17 krajach Europy, Ameryki Północnej i Południowej oraz w Australii ma swoje biura narodowe. W Polsce zostało otwarte w styczniu 2006 roku.

W 1984 roku Stolica Apostolska uznała organizację "Pomoc Kościołowi w Potrzebie" za "ogólnokościelną organizację na prawie papieskim". Pomaga katolikom w ok. 140 krajach świata. Wspiera głównie katolików prześladowanych lub żyjących w zagrożeniu w takich krajach jak Sudan, Chiny, Irak czy Indie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama